Zákon o covidovej amnestii prezident nepodpísal. Fico žiada jeho schválenie napriek vetu

Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a spôsobila veľké zmeny v spoločnosti. Štáty prijímali rôzne opatrenia na ochranu zdravia občanov. Niekde sa zavádzali prísne obmedzenia, inde sa spoliehali na osobnú zodpovednosť. Každé rozhodnutie politikov vtedy ovplyvnilo milióny ľudí. Slovensko nebolo výnimkou.

foto: youtube.com

foto: youtube.com

Peter Pellegrini vo svojom vyhlásení upozornil, že zákon umožňuje odškodnenie všetkých, ktorým bola počas pandémie udelená pokuta za porušenie akéhokoľvek opatrenia. Podľa neho by išlo o veľmi nebezpečný precedens. Pripomenul, že počas prvej vlny pandémie, ešte ako predseda vlády, vyzýval občanov na dodržiavanie opatrení.

Prezident kritizoval, že dnes by štát podporil tých, ktorí nariadenia ignorovali, vrátane osôb, ktoré vedome nenosili rúška v nemocniciach alebo v domovoch dôchodcov. „Dnes štát hovorí, že všetkých týchto ľudí treba odškodniť,“ skonštatoval Pellegrini.

Dodáva, že by sa „nemohol pozrieť do očí pozostalým po obetiach,“ ak by zákon v aktuálnej podobe nadobudol účinnosť. Z tohto dôvodu je presvedčený, že zákon treba prepracovať.

Pellegrini však uznáva, že v prípade nútených karantén v štátnych zariadeniach, ktoré Ústavný súd SR označil za neústavné, je odškodnenie na mieste. Vyhlásil: „Musíme zistiť, ktoré opatrenia boli účinné a ktoré naopak zbytočné alebo dokonca škodlivé.“

Prezident pripomenul, že už viac ako rok existuje splnomocnenec vlády pre preverenie riadenia pandémie, ale výsledky jeho práce verejnosť stále nepozná.

Fico chce prelomiť prezidentovo veto na zákon o covidovej amnestii

Peter Pellegrini varoval aj pred stratou rešpektu k právnemu štátu. Upozornil, že v prípade ďalšej nákazy, akou je súčasná epidémia slintačky a krívačky, by mohlo byť bez rešpektovania opatrení zvládanie situácie veľmi náročné.

„Na Slovensku musíme budovať rešpekt k štátu a právu,“ zdôraznil prezident. Zákon o covidovej amnestii by podľa neho vyslal nesprávny signál občanom, že porušovanie pravidiel je možné neskôr ospravedlniť.

Premiér Robert Fico však s prezidentovým postojom nesúhlasí. Na sociálnej sieti oznámil, že bude odporúčať poslancom vládnej koalície, aby prezidentovo veto prelomili.

„Časť postupov bola vyhlásená za protiústavnú aj Ústavným súdom SR. Dnes vychádzajú na povrch aj fakty o ‚kvalite‘ experimentálnych vakcín a kampane ‚Očkovanie je sloboda‘,“ vyhlásil Fico.

Fico tvrdí, že prijatie zákona o covidovej amnestii je dôležité na to, aby poškodení občania mohli čo najskôr požiadať o odškodnenie. Vyjadril nádej, že parlament využije svoje právo a veto prezidenta prelomí.

Ako bude pokračovať spor o zákon o covidovej amnestii?

Nasledujúce týždne ukážu, či sa vláde Roberta Fica podarí v parlamente prelomiť prezidentovo veto. Ak áno, zákon o covidovej amnestii vstúpi do platnosti a poškodení občania budú môcť žiadať o kompenzácie. Ak nie, zákon sa bude musieť prepracovať.

Prezident Peter Pellegrini si za svojím rozhodnutím stojí a opakovane upozorňuje na dôležitosť budovania dôvery v štátne inštitúcie a právny systém. Premiér Fico však vníma schválenie zákona ako naplnenie spravodlivosti pre občanov, ktorí podľa jeho slov trpeli v dôsledku nezákonných opatrení.

Parlament čaká napínavé hlasovanie. Výsledok ukáže, či bude v krajine platiť zákon o covidovej amnestii v podobe, ktorú parlament schválil ešte pred prezidentovým vetom.

Zdieľajte!

Shares