„Vojna nie je ďaleko“. Milan Ondrík priznal, že má strach z toho, čo príde
foto: facebook.com
Milan Ondrík: Umelec, ktorý upozorňuje na spoločenské napätie
Herec Milan Ondrík prehovoril na diskusii po premietaní filmu Ema a Smrtihlav, ktoré sa uskutočnilo v bratislavskom kine Lumière. V snímke stvárňuje príslušníka Hlinkovej gardy, ktorý sa zapletie do zakázaného vzťahu s Maďarkou. Práve tento dejový zvrat podľa Ondríka poukazuje na to, ako nebezpečné sú predsudky a spoločenské rozdelenie. „My, hrdí Slováci, vôbec nie sme čistokrvní. Moja babka bola sčasti Poľka, dedko pankhart. U nás bolo slovo Maďar len nadávka. Až keď som prišiel na VŠMU, som stretol prvýkrát Maďara. Môj otec neskôr povedal, keď sa jeden stal jeho kamarátom: ‘Tí Maďari vôbec nie sú zlí’.“
Ondrík pochádza z Oravy a vo filme vidí paralely so súčasnosťou. Tvrdí, že napriek tomu, že ide o historickú drámu, jej posolstvo je nesmierne aktuálne. Zazneli aj veľmi osobné slová o tom, čo ako človek prežíva v dnešnej spoločnosti. „Sme rozhádaní medzi sebou, v rodinách, medzi priateľmi. Už nepotrebujeme cudzie národy, aby sme si hľadali nepriateľov – dokážeme to sami. Dúfam len, že tie hádky a rozdelenia ostanú v slovách. Že sa nestanú niečím väčším. Lebo raz sa to môže preklopiť – a bude neskoro.“
Milan Ondrík a jeho obavy z budúcnosti
Vo svojom príhovore herec zdôraznil, že film Ema a Smrtihlav nie je len obrazom minulosti, ale aj „o súčasnosti, len oblečený do dobových kostýmov. Ja sa bojím, čo bude o tri roky. Vojna nie je ďaleko – deje sa tu vedľa nás. Neprišla len tak, ono to gradovalo. Tí čo umreli, už sú mŕtvi, a tí čo žijú, to prežili. Tak sa ja utešujem pri myšlienke, že by sme mali ísť do vojny,“ povedal.
Milan Ondrík tak opäť ukázal, že mu nie je jedno, v akom svete žijeme. Prostredníctvom filmu aj vlastných slov vyjadril hlbokú túžbu po porozumení a pokoji. Upozorňuje, že ak sa spoločnosť nerozhodne pre jednotu a dialóg, môže dôjsť k tragickým následkom. Práve preto je dôležité počúvať tých, ktorí hovoria otvorene a neboja sa pomenovať problémy.
Herec potvrdil, že umenie má silu reflektovať realitu. Jeho vyjadrenia nie sú len súčasťou diskusie o filme, ale aj apelom na spoločnosť. Výzvou, aby sme si vážili pokoj a vyhýbali sa zbytočným konfliktom.