Správy

Vieš kedy zomrieš? Vedci tvrdia, že podľa dát či génov si vieš vypočítať pravdepodobný čas svojej smrti

Mnohí ľudia by chceli vedieť, koľko ešte dní strávia na tejto planéte. Vedci sa dlhodobo snažia zistiť, či vôbec, a ako si čas smrti dokážeme vypočítať a kedy si priblížne po nás príde smrť. 

Vedci z Harvardu sa pokúsili zistiť v tejto oblasti viac a prichádzajú s novými poznatkami, ktoré bližšie odhaľujú okamih, kedy môže smrť zasiahnúť ľudí.

Podľa informácií zverejnených na portáli Daily Mail, najväčšie riziko smrti hrozí počas zimných mesiacov, konkrétne v januári a decembri.

Vedúci štúdie, profesor Clifford Saper, vysvetľuje, že takmer všetky fyziologické procesy v našom tele podliehajú cirkadiánnemu rytmu, trvajúcemu dvadsaťštyri hodín. To znamená, že tieto procesy väčšinou prebiehajú v určitých časových intervaloch počas dňa. Okrem toho existuje aj cirkadiánný rytmus smrti, a preto ľudia väčšinou umierajú v ranných hodinách, v priemere niekedy okolo jedenástej dopoludnia.

V rámci svojho výskumu Clifford Saper zahrnul do štúdie 1 200 ľudí vo veku 65 rokov. Jeho zistenia ukázali, že ľudia so špecifickým genotypom prejavujú rôzne vzorce spánku, čo ovplyvňuje aj čas, keď prichádza ich “posledná hodina”. Napríklad ľudia so genotypom G-G majú tendenciu spať o hodinu dlhšie, a teda priemerný čas ich smrti je okolo 18.00. Profesor Saper upresnil: „Existuje gén, ktorý predpovedá dennú dobu, kedy zomriete. Nepoznáme dátum, našťastie, ale čas dňa,“ vysvetlil profesor z Harvardovej univerzity.

Vieš, aký je najnebezpečnejší deň v roku?

Zaujímavým faktom je aj to, že najnebezpečnejším dňom v roku je Štedrý deň. Zistilo sa to podľa štatistík Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Nie je to však z dôvodu dopravných nehôd alebo prejedania sa alkoholom. Skôr je to spôsobené tým, že ľudia sú v tento deň náchylnejší k srdcovým infarktom.

Profesor Donald Lloyd-Jones vysvetľuje: „Sviatky sú pre väčšinu z nás rušným, často stresujúcim časom. Naše rutinné činnosti sú naraz narušené, v tomto období si doprajeme viac jedla, môžeme viac piť a zároveň menej cvičiť a relaxovať. Je možné, že nepočúvame svoje telo alebo nevenujeme pozornosť varovným signálom, pretože si myslíme, že to môže počkať až do nového roka. To všetko môže v tomto ročnom období prispieť k zvýšeniu rizika srdcového infarktu,“

Tieto nové vedecké poznatky nám poskytujú zaujímavý pohľad na to, ako naše telo reaguje na rôzne časové faktory a ako môžeme lepšie porozumieť vzorcom smrti a zdravia v súvislosti so spánkom a sviatkami.

Page: 1 2

Marko Martinovič

Recent Posts

Nákupné centrum Nivy navštívilo počas troch rokov od jeho otvorenia päťdesiat miliónov ľudí

Na základe prieskumu 26 percent obyvateľov Bratislavského kraja uviedlo zelenú strechu centra ako jeden z…

4 hodiny ago

Zmena času je tu! Viete, ako táto tradícia vznikla a ako nás ovplyvňuje?

Dvakrát do roka prebieha zmena času, ktorá si vyžaduje úpravu hodín a prispôsobenie denného režimu.…

4 hodiny ago

Washington Post v amerických prezidentských voľbách nepodporuje nikoho z kandidátov

V rokoch 2016 a 2020 denník podporil Trumpových demokratických rivalov.

14 hodín ago

Umelej inteligencie sa nemusíme obávať, tvrdí Ján Letko, vedúci IT oddelenia Slovenského futbalového zväzu

Dáta sa stávajú kľúčovým prvkom pri strategickom plánovaní jednotlivých duelov.

15 hodín ago

Katedrála sv. Martina v Bratislave odovzdá pozdrav Notre Dame v Paríži. Čo ich spája?

Na organovom koncerte s názvom Pozdrav Notre Dame vystúpi titulárny organista Katedrály Notre Dame v…

15 hodín ago

Prezident Zelenskyj podpísal zákon, podľa ktorého sa cudzinci môžu stať dôstojníkmi ukrajinskej armády

Doteraz mohli byť cudzinci v ukrajinských ozbrojených silách iba vojakmi alebo seržantmi.

16 hodín ago