foto: instagram.com
Digitálne technológie napredujú neuveriteľnou rýchlosťou. Dnes je už možné vytvárať realistické videá ľudí, ktoré však nie sú pravé. Tento jav sa nazýva deepfake. Ide o počítačovo generované záznamy, ktoré imitujú skutočnú osobu. Často sú natoľko presvedčivé, že ich neodhalí ani skúsený pozorovateľ. Mnohé z týchto videí sa používajú v zábavnom priemysle. Iné však môžu slúžiť na šírenie dezinformácií.
V posledných rokoch sa množia prípady, kedy boli deepfake videá zneužité v politike. Ich cieľom môže byť poškodenie povesti, manipulácia s verejnou mienkou alebo zakrývanie reality. Technológia rozpoznávania týchto manipulácií je zložitá. Vyžaduje si odborné znalosti a špeciálny softvér. Napriek tomu existujú určité vizuálne znaky, ktoré môžu napovedať, že ide o falzifikát.
Práve tieto znaky si všimli pozorovatelia v prípade nedávneho videa z Kremľa. V ňom vystupuje ruský prezident Vladimir Putin. Video okamžite vzbudilo pochybnosti. Diváci spozorovali rozmazané okraje, čudné tiene a nekonzistentné osvetlenie. Mnohí si kladú otázku, či ide o technickú chybu alebo zámernú manipuláciu. Na sociálnych sieťach sa okamžite rozprúdila diskusia.
Page: 1 2
Známa slovenská športová osobnosť sa rozhodla ukončiť svoju aktívnu činnosť. Dlhé roky patrila medzi najúspešnejšie…
Futbal spája ľudí bez ohľadu na krajinu či vek. Je to hra, ktorá dokáže vyvolať…
Domov je miesto, kde sa človek cíti bezpečne. Obzvlášť to platí pre rodiny s deťmi,…
Svadba je udalosť, ktorá má znamenať nový začiatok. Je to chvíľa radosti, lásky a očakávania…
V známom lyžiarskom areáli Králiky sa odohrala nepríjemná udalosť – muž sa stal obeťou útoku…
Dopravné nehody menia životy v zlomku sekundy. Najmä mladí ľudia bývajú často obeťami situácií, ktoré…