Viacerí odborníci na digitálnu forenziku začali analyzovať zábery. Objavujú sa názory, že ide o deepfake video. Ak by sa to potvrdilo, išlo by o jeden z najvýznamnejších prípadov využitia tejto technológie vo vysokej politike. V minulosti sa už objavili špekulácie o Putinových dvojníkoch. Teraz sa však hovorí aj o digitálnych klonoch. Kto teda skutočne vystupoval vo videu? Bol to prezident, alebo len jeho dokonalá imitácia?
Nedávne oficiálne video z Kremľa, v ktorom účinkuje Vladimir Putin, vyvolalo rozruch medzi divákmi aj odborníkmi. Zábery z videokonferencie totiž obsahovali niekoľko vizuálnych nezrovnalostí. Medzi najvýraznejšie patrili rozmazané kontúry okolo postavy prezidenta, nepresné tiene a svetelné prechody. Pôsobili dojmom, že prezident bol digitálne vložený do scény.
Na tieto zvláštnosti upozornil ako prvý Anton Heraščenko, bývalý poradca ukrajinského ministerstva vnútra. Na sociálnej sieti X zverejnil sériu záberov z videa, kde sú tieto nezrovnalosti jasne viditeľné. „Rozmazané okraje a podivné tiene okolo Putina môžu byť znakom digitálnej manipulácie,“ upozornil Heraščenko.
Digitálni analytici tvrdia, že podobné znaky sú typické pre deepfake technológie. Tie dokážu vytvoriť veľmi presvedčivé imitácie známych osobností. Aj keď sú tieto videá na pohľad autentické, odborníci upozorňujú na vizuálne chyby, ktoré môžu prezradiť ich nepravosť.
Profesor Hany Farid z Kalifornskej univerzity v Berkeley dlhodobo varuje pred rastúcim rizikom deepfake manipulácií. „Technológia je dnes natoľko vyspelá, že odhaliť falzifikát je veľmi náročné,“ uviedol počas svojej prednášky Debunking Deepfakes: Unmasking Digital Deceptions.
Podobne sa témou zaoberá aj Stanfordská univerzita vo svojom výskume Dangers of Deepfake: What to Watch For. Uvádza viaceré signály, ktoré môžu naznačovať manipuláciu – narušené kontúry, neprirodzené osvetlenie či nepresné tiene. Presne tieto znaky sú podľa expertov prítomné aj vo videu s Putinom.
Špekulácie o využívaní deepfake technológie v politike nie sú nové. V prípade Putina sa už v minulosti objavili tvrdenia, že verejnosti sa ukazujú jeho dvojníci. Teraz sa však uvažuje aj o tom, že prezidentove verejné vystúpenia môžu byť kompletne digitálne generované.
Doteraz však chýbali konkrétne dôkazy, ktoré by tieto tvrdenia potvrdili. Ani tzv. super-recognizeri, odborníci na rozpoznávanie tvárí, nenašli zásadné nezrovnalosti. No video z poslednej konferencie opäť otvorilo túto tému. Pôsobí neprirodzene a mnohí sa pýtajú, prečo by oficiálny Kremeľ zverejnil takto technicky nedokonalý materiál.
Je teda možné, že za tým stojí technická chyba? Alebo ide o zámernú manipuláciu, ktorá má zakryť skutočný zdravotný či politický stav prezidenta?
Otázka zostáva nezodpovedaná: Kto vlastne vystupoval vo videu? Bol to skutočný Vladimir Putin, alebo len jeho deepfake kópia?
Page: 1 2
Slovenský filmový svet sa opäť stretol na jednom mieste. Prestížne podujatie, ktoré sa každoročne koná…
Život vie byť nevyspytateľný. Niekedy príde rana, na ktorú sa nedá pripraviť. Smútok, šok a…
Konflikty dnes nevyzerajú tak, ako sme boli zvyknutí v minulosti. Svet sa mení a s…
Na cestách dochádza každý deň k mnohým nehodám. Niektoré majú ľahké následky, iné sa končia…
Aj obyčajné popoludnie sa môže zmeniť na mimoriadnu udalosť. Práve vtedy sa ukáže, ako dôležitá…
Život je nevyspytateľný. Niekedy stačí len pár sekúnd a všetko sa zmení. Náhle zdravotné komplikácie…