Trump odstúpi od parížskej dohody. Dekrét o odstúpení je už napísaný

10037772_election_2024_trump_69292-640x420.jpg

Vedúci predstavitelia Trumpovho tímu, David Bernhardt a Andrew Wheeler, sú známi svojimi skúsenosťami so znižovaním environmentálnych predpisov. Počas Trumpovej prvej vlády Bernhardt zabezpečil otvorenie štyroch miliónov hektárov federálnej pôdy na ťažbu. Ak sa plán uskutoční, očakáva sa, že by sa opäť mohli rozšíriť ťažobné aktivity do chránených oblastí, ktoré boli počas Bidenovej administratívy ochránené.

Dôsledky pre klimatickú politiku USA

Očakáva sa, že plánované kroky Trumpovej politiky by mohli mať negatívny vplyv na ochranu životného prostredia. Súčasná administratíva vedená prezidentom Bidenom stanovila cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o 50 % do roku 2030 oproti úrovniam z roku 2005. Tento ambiciózny plán zahŕňa investície do zelených technológií a udržateľných postupov. Ak sa Trumpov návrat do Bieleho domu uskutoční, bude to znamenať výrazné zmeny v politike USA týkajúcej sa ochrany klímy a ťažobných aktivít.

Trump tiež plánuje zrušiť výnimky, ktoré umožňujú niektorým štátom, ako je Kalifornia, zavádzať prísnejšie normy v oblasti ochrany ovzdušia. Tieto kroky môžu spôsobiť napätie medzi federálnou vládou a štátmi, ktoré sa snažia o zachovanie prísnych ekologických štandardov.

Trumpova klimatická politika by sa tak mohla stať významným bodom diskusie v nadchádzajúcich voľbách a rozhodne bude mať dopad na celosvetové úsilie o zmiernenie dôsledkov klimatických zmien.

Prečítajte si tiež: Kľúčovým aspektom Trumpovej politiky je nepredvídateľnosť, rád jedná na vlastnú päsť a prekvapuje