V nedeľu popoludní došlo k tragédii v oblasti Podpoľania. 59-ročný Ján z Detvy sa počas prechádzky v prírode nevrátil domov. Jeho príbuzní ho našli mŕtveho v lese neďaleko vrcholu Kochlačka. Polícia potvrdila, že ide o obeť útoku medveďa. Telo malo rozsiahle a vážne zranenia, ktoré podľa predbežnej lekárskej správy zodpovedajú útoku divého zvieraťa. Nešťastie sa stalo v katastrálnom území obce Detva, konkrétne v oblasti Zapriechody, iba približne kilometer od najbližších domov.
Po tragédii sa do terénu vydali aj odborníci z organizácie Ursia, ktorí sa venujú sledovaniu výskytu medveďov. Ich zistenia šokovali. Len niekoľko stoviek metrov od miesta útoku objavili nelegálne vnadiská, kde bol rozsypaný kukuričný šrot, pravdepodobne s cieľom prilákať zver. Jedno z týchto miest sa nachádzalo iba 350 metrov od domu obete a druhé len 400 metrov od miesta útoku. „Okamžite sme informovali políciu, ktorá na mieste zdokumentovala dôkazy o prítomnosti šeliem,“ uviedlo združenie Ursia. V tesnej blízkosti bolo nájdené aj ležovisko medveďa.
Podľa odborníkov má takéto nelegálne prikrmovanie závažné dôsledky – mení správanie zvierat, ktoré strácajú prirodzený rešpekt voči človeku a čoraz častejšie sa pohybujú v blízkosti ľudí.
Zosnulý muž bol obyvateľom Detvy a prírodu dôverne poznal. Miestni tvrdia, že sa v lese vyznal a nebol by riskoval, keby vedel o možnom nebezpečenstve. „To bol jeho priestor, jeho les. Vedel, čo sa tam deje. Nikdy by nešiel do rizika,“ povedala známa obete Helena.
Odborný lesník Jozef doplnil, že k útoku nedošlo v neprebádanej divočine, ale priamo na súkromnom pozemku, ktorého bol Ján spolumajiteľom. „Nebola to žiadna hlboká divočina. Nachádzal sa iba 200 metrov od domov,“ upozornil.
Najdramatickejší moment však prišiel vtedy, keď telo objavil Jánov vlastný syn. „Celú noc sme ho hľadali a nakoniec som ho našiel ja sám. Na ten pohľad nikdy nezabudnem. Bol som naňho naviazaný, bol to môj jediný rodič,“ uviedol pre denník Nový Čas.
Na tragédiu zareagovala aj vláda. Už v stredu prijala mimoriadne opatrenia na ochranu obyvateľov. V oblastiach s častým výskytom medveďa hnedého bola vyhlásená mimoriadna situácia. Zároveň štát rozhodol o odstrele 350 jedincov medveďa hnedého. Tento návrh predložila Štátna ochrana prírody SR ako súčasť riešenia narastajúcej hrozby zo strany šeliem.
Podľa zástupcov vlády ide o nutný krok, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnosť ľudí. Verejnosť sa však v reakcii rozdelila. Zatiaľ čo niektorí vítajú rozhodné opatrenia, iní volajú po dôkladnej analýze a hľadaní dlhodobých riešení bez nutnosti tak výrazného zásahu do prírody.
Útok medveďa, ktorý stál život nevinného človeka, sa stal symbolom narastajúceho napätia medzi ochranou prírody a bezpečnosťou občanov. Otázkou ostáva, ako budú takéto tragédie ovplyvňovať ďalší vývoj regulácie divokej zveri na Slovensku.
Page: 1 2
Domáce prostredie má byť bezpečné miesto pre každé dieťa. Rodičia venujú pozornosť detailom, kontrolujú nábytok…
V Anglicku došlo k vážnej dopravnej nehode, ktorá si vyžiadala život mladého Slováka. Nešťastie zasiahlo…
Na slovenských školách sa čoraz častejšie diskutuje o bezpečnosti detí. Učitelia i rodičia sa snažia…
Na Slovensku sa opäť rozprúdila vášnivá debata o ochrane prírody. Témou sú medvede hnedé, ktorých…
Agresívne vyjadrenia ruských predstaviteľov na adresu Západu nie sú v posledných rokoch ničím výnimočným. V…
Známe osobnosti sú často v centre pozornosti. Verejnosť ich sleduje nielen na pódiách, ale aj…