Taraba chce radikálne riešenie. Veľký odstrel medveďov. To vyvolalo vlnu odporu ochranárov. Podľa nich to situáciu nevyrieši

foto: facebook, ilustračné

foto: facebook, ilustračné

Ochranári odmietajú odstrel medveďov ako riešenie

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) čelí vlne kritiky od viacerých environmentálnych združení. Organizácie ako My sme les, Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris ostro nesúhlasia s návrhom ministerstva, ktoré plánuje odstrel 350 medveďov. Argumentujú, že ide o zásah, ktorý je v rozpore s medzinárodnými dohodami a záväzkami Slovenskej republiky.

Odborníci upozorňujú, že takéto radikálne riešenie nebude mať želaný efekt. Pripomínajú, že už v roku 2023 bolo zabitých až 144 medveďov. Napriek tomu počet stretov medzi ľuďmi a týmito šelmami neklesol. Tragický prípad pod Poľanou, kde podľa predbežných správ prišiel o život človek po kontakte s medveďom, podľa nich len potvrdzuje, že masové odstrely nezabezpečujú vyššiu bezpečnosť.

Snimka obrazovky 2025 04 01 221034

Podľa údajov ochranárov sa v oblasti Poľany vyskytol druhý najvyšší počet zabitých medveďov za uplynulý rok. Napriek tomu tam došlo k fatálnemu incidentu, čo poukazuje na neefektívnosť navrhovaného opatrenia.

„Už viac ako rok sledujeme chaotické kroky štátu – prijímanie množstva zákonov, vyhlasovanie mimoriadnych situácií, a najmä najväčší počet odstrelov za posledné roky, pričom výsledkom je ďalšia tragédia. Vláda by už mohla pochopiť, že toto nie je cesta,” uviedol Pavol Žilinčík z WWF Slovensko.

Minister Taraba trvá na tom, že odstrel medveďov je nevyhnutný

Podľa ministra Tarabu je nárast počtu medveďov priamym dôsledkom častejších stretov s ľuďmi a škôd spôsobených týmito zvieratami. Na sociálnej sieti zdôraznil, že Slovensko má „pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého“, a preto podľa neho musí dôjsť k „plošnej regulácii“. Informoval, že Štátna ochrana prírody SR už predložila odborné odôvodnenie na odstrel 350 jedincov.

Snimka obrazovky 2025 04 01 221022
foto: youtube.com

Minister zároveň oznámil, že plánuje predložiť vláde návrh na vyhlásenie mimoriadnej situácie v oblastiach s vyšším výskytom medveďov. „Som presvedčený, že tak ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov,“ uviedol Taraba.

Ochranári však tento postoj považujú za ignorovanie vedeckých poznatkov a právnych predpisov. Podľa nich návrh na odstrel medveďov neobsahuje reálne riešenia problému. Varujú, že podobné zásahy by mohli zredukovať populáciu medveďa hnedého na polovicu, a to bez dôkazu, že by to znížilo počet stretov s ľuďmi.

Odborníci vyzývajú na zodpovednosť a rozumný prístup k odstrelu medveďov

Ekologické organizácie sa zhodujú, že skutočné riešenie spočíva v prevencii. Žiadajú štát, aby sa zameral na systematické vzdelávanie verejnosti. Zdôrazňujú, že práve nedostatočná informovanosť a nevhodné správanie ľudí v prírode prispievajú k stretom so šelmami.

Apelujú na zákaz kŕmenia divokej zveri v blízkosti sídel, upozorňujú na riziká zberu parohov mimo sezóny či na voľný pohyb psov v prírode. Tieto faktory podľa nich zvyšujú pravdepodobnosť stretnutia s medveďom a môžu viesť k nebezpečným situáciám.

Zatiaľ čo minister hovorí o nevyhnutnosti ráznych krokov, odborníci tvrdia, že Slovensko potrebuje konzistentnú environmentálnu politiku a rešpekt k ekosystému. Bez systematickej práce a dlhodobej stratégie sa situácia podľa nich nezmení.

Otázkou zostáva, či vláda uprednostní odstrel medveďov, alebo sa prikloní k riešeniam, ktoré majú dlhodobejší charakter a rešpektujú princípy ochrany prírody.

Zdieľajte!

Shares

Najnovšie informácie stále poruke? Nie je problém...

Sledujte nás na