Talianka to so súperkou, ktorá v minulosti neprešla testom pohlavia, vzdala s plačom už po 46 sekundách: „Takto ma stvoril Boh!“ bráni sa Chalífová

foto: x.com

foto: x.com

Štvrtkový incident v Paríži zintenzívnil debaty okolo účasti Chalífovej na olympijských hrách. Jej predchádzajúca diskvalifikácia zo svetového šampionátu bola výsledkom testov DNA a hormonálnych testov, ktoré ukázali prítomnosť chromozómov XY, typických pre mužov. Chalífová, ktorá tvrdí, že sa narodila ako žena, sa bránila slovami: „Tvrdia, že nemôžem zápasiť so ženami. Ale ja som sa takto nenarodila, takto ma stvoril Boh!“

Majstrovstvá sveta, ktoré organizuje Medzinárodná boxerská asociácia (IBA), bola z olympijského hnutia vylúčená, ale Medzinárodný olympijský výbor (MOV) potvrdil, že všetci účastníci boxerského turnaja vrátane Chalífovej spĺňajú požiadavky pre účasť na olympiáde.

Kontroverzia okolo Chalífovej nie je jediným prípadom, ktorý vyvoláva pozornosť. Lin Jü-tching z Taiwanu, dvojnásobná svetová šampiónka vo váhovej kategórii do 57 kg, bola tiež vylúčená z posledného svetového šampionátu z podobného dôvodu. Jej zápas je naplánovaný na piatok, čo zvyšuje napätie okolo týchto citlivých otázok.

image 10
foto: x.com

Účasť športovcov s rôznymi chromozómovými a hormonálnymi profilmi na ženských športových podujatiach vyvoláva rozsiahle diskusie. Prísne pravidlá a testy MOV majú za cieľ zabezpečiť férovú súťaž, avšak názory na tieto opatrenia sa rôznia.

FB IMG 1722555889085

Niektorí odborníci tvrdia, že sú potrebné na zachovanie integrity ženského športu, zatiaľ čo iní upozorňujú na možnú diskrimináciu a potrebu väčšej inklúzie. Téma zostáva kontroverznou a hľadanie rovnováhy medzi spravodlivosťou a inklúziou bude pravdepodobne pokračovať.