Svet stratil veľkého človeka. Kto zo Slovenských lídrov prišiel vzdať hold zosnulému pápežovi Františkovi?
foto: pravda.sk
Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov po viac než dvanástich rokoch služby na čele katolíckej cirkvi. Na základe svojej poslednej vôle bol pochovaný v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme, čím sa stal po viac ako sto rokoch prvým pápežom, ktorý si nezvolil tradičné miesto odpočinku v Bazilike svätého Petra.
Slovenská republika na pohreb pápeža Františka vyslala oficiálnu delegáciu zloženú z najvyšších predstaviteľov štátu a cirkvi. Kto reprezentoval Slovensko pri tejto historickej rozlúčke?
Oficiálnu slovenskú delegáciu viedol prezident Peter Pellegrini. Jeho účasť bola potvrdená niekoľko dní pred pohrebom a samotný prezident ešte pred odchodom uviedol, že pápeža Františka vnímal ako človeka veľkých činov a autentickej viery. Slovenskú vládu zastupoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorý reprezentoval exekutívu štátu a plnil aj diplomatickú úlohu v rámci oficiálneho protokolu.
Významnú časť delegácie tvorili najvyšší predstavitelia slovenskej katolíckej cirkvi. Na čele cirkevnej časti stál košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober, ktorý bol zároveň hlavným reprezentantom slovenskej cirkvi v liturgickom sprievode.
Po jeho boku sa pohrebu zúčastnil bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, ktorý patrí medzi kľúčových predstaviteľov cirkvi na západnom Slovensku a je predsedom Rady KBS pre rodinu. Prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim reprezentoval gréckokatolícku cirkev, významnú najmä na východe Slovenska. Účasťou spišského biskupa Františka Trstenského, ktorý je na čele jednej z najrozsiahlejších diecéz na Slovensku, sa potvrdila silná prítomnosť aj regiónov severného Slovenska.
Osobitné zastúpenie mal aj vojenský ordinár František Rábek, ktorý duchovne zastrešuje príslušníkov ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Jeho prítomnosť ukázala, že slovenská delegácia myslela aj na tých, ktorí reprezentujú štát v špecifických rezortoch.
Na samotnej zádušnej omši slovenskí biskupi nielenže boli prítomní, ale priamo koncelebrovali s ostatnými vysokými cirkevnými hodnostármi sveta, čím vyjadrili úctu nielen k osobe pápeža Františka, ale aj ku globálnemu významu katolíckej cirkvi.
Dôležitou súčasťou príprav boli aj dvaja slovenskí kňazi, ktorí sa ako pápežskí ceremoniári dlhodobo podieľajú na organizácii najvýznamnejších liturgických obradov vo Vatikáne. Ján Dubina a Ľubomír Welnitz boli súčasťou tímu zodpovedného za hladký priebeh pohrebného obradu.
Zaujímavosťou bolo, že okrem oficiálnych predstaviteľov sa pohrebu zúčastnil aj ďalší člen vlády Slovenskej republiky, ktorý necestoval v rámci oficiálnej delegácie, ale individuálne, komerčnou linkou. “Pápež František bol pre mňa veľkou inšpiráciou. Pripomínal mi, že funkcia nemá byť cieľ, ale služba. A že aj my, politici, by sme mali ostať v prvom rade služobníkmi ľudí – nie tými, ktorí sa od nich vzďaľujú,” povedal Migaľ.
Účasť širokého spektra slovenských predstaviteľov – od prezidenta, cez člena vlády až po najvyšších predstaviteľov cirkvi a ozbrojených síl – ukázala, že Slovensko si zachováva nielen diplomatické, ale aj hlboké duchovné prepojenie so Svätou stolicou.