Švajčiari končia s pomocou pre Ukrajincov. Kvôli tomuto dôvodu zmenili názor
foto: facebook.com
Parlament sprísnil podmienky pre štatút dočasnej ochrany
Švajčiarsky parlament schválil návrh, ktorý výrazne obmedzuje podmienky pre získanie štatútu dočasnej ochrany. Po novom budú mať nárok na tento štatút len tí, ktorí unikajú z oblastí priamo zasiahnutých konfliktom alebo okupovaných ruskými silami. Týmto opatrením chce Švajčiarsko zefektívniť svoju pomoc a zabrániť jej zneužívaniu.
„Veľká časť Ukrajiny nie je priamo zasiahnutá bojmi,“ uviedol poslanec SVP Pascal Schmid. Zdôraznil, že Švajčiarsko prejavovalo od začiatku vojny solidaritu, no zároveň varoval, že systém musí byť spravodlivý. Podľa Schmida “solidarita má svoje hranice”, keď sa tlak na domáce obyvateľstvo stáva neúnosným.
Minister spravodlivosti Beat Jans však s týmto názorom nesúhlasil. Upozornil, že „na Ukrajine neexistujú úplne bezpečné oblasti.“ Podľa ministra ruské útoky zasahujú aj regióny vzdialené od bojových línií, a preto by takéto obmedzenie mohlo oslabiť európsku solidaritu a posilniť ruské záujmy.
Dopady na utečencov a budúcnosť štatútu
Podľa údajov švajčiarskych úradov mal ku koncu augusta 2023 štatút dočasnej ochrany približne 66-tisíc Ukrajincov. Nové legislatívne zmeny neobmedzia len prístup pre nových žiadateľov, ale sprísnia aj kontrolu výhod poskytovaných existujúcim držiteľom štatútu.
Vláda zdôraznila, že štatút ako taký zostane v platnosti minimálne do marca 2026. Aj napriek tomu vyvolalo rozhodnutie parlamentu diskusiu o tom, či je Švajčiarsko naďalej schopné plniť svoje humanitárne záväzky. Kritici upozorňujú, že takéto kroky môžu oslabiť medzinárodnú solidaritu a zhoršiť už tak náročnú situáciu ukrajinských utečencov.
Bude toto rozhodnutie skutočne prínosom pre švajčiarsky systém, alebo oslabí jeho postavenie ako humanitárnej veľmoci?
Prečítajte si tiež: Putin by neváhal použíť jadrové zbrane, pokiaľ by byla ohrozena bezpečnost Ruska, tvrdí srbský prezident