Manfred Genditzki bol v roku 2010 odsúdený na doživotie za vraždu 87-ročnej ženy, ktorá údajne zomrela násilnou smrťou v roku 2008. Počas trestu sa však objavili nové dôkazy, ktoré dokázali, že seniorka zomrela nešťastnou náhodou. Na základe týchto zistení bol Genditzki po 13 rokoch prepustený na slobodu. Napriek očisteniu jeho mena čelí teraz absurdnej požiadavke zo strany štátu.
Podľa denníka Süddeutsche Zeitung má Genditzki zaplatiť 50 443 eur za väzenské ubytovanie a stravu. Okrem toho má vrátiť takmer 50-tisíc eur, ktoré zarobil počas výkonu trestu prácou. Jeho právnička označila túto požiadavku za „výsmech voči obeti justičného omylu“. „Myslím, že by sa rád zaobišiel bez stravy a ubytovania, keby nemusel stráviť vo väzení 13 rokov neprávom,“ poznamenala ironicky.
Genditzki dostal podľa zákona odškodné vo výške 368 700 eur, čo zodpovedá 75 eurám za každý deň vo väzení. Túto sumu však považuje za neprimeranú. Preto žiada ďalších 750-tisíc eur ako náhradu za utrpenie a stratu 13 rokov života.
Tento prípad upozorňuje na systémové chyby a spravodlivosť pre obete justičných omylov. Namiesto podpory však štát po 13 rokoch nevinne strávených vo väzení od Genditzkiho požaduje náhradu za väzenské služby. Táto situácia podnecuje otázku: Ako by mal štát reagovať na prípady nespravodlivo odsúdených?
Prečítajte si tiež: Po hádke prišla veľká dráma. V Leviciach prišiel o život 51-ročný muž
Page: 1 2
Na Slovensku sa opäť rozprúdila vášnivá debata o ochrane prírody. Témou sú medvede hnedé, ktorých…
Agresívne vyjadrenia ruských predstaviteľov na adresu Západu nie sú v posledných rokoch ničím výnimočným. V…
Známe osobnosti sú často v centre pozornosti. Verejnosť ich sleduje nielen na pódiách, ale aj…
Mikuláš Černák je meno, ktoré si Slovensko dobre pamätá. Jeho meno sa spája s najtemnejšími…
Vzťahy medzi členskými krajinami Európskej únie a samotným Bruselom bývajú často napäté. Politika rôznych vlád…
Mnohé prípady nezvestných osôb sa končia šťastným návratom domov. Niekedy však pátranie vedie k nečakaným…