85-ročná žena prišla o bývanie plné historických spomienok. Reštitúcia ju pripravila o dom, zrútil sa jej celý svet
foto: ilustračné, facebook.com
Rozhodnutie o reštitúciách holokaustu
Rodina z mesta Wandlitz musela po rozhodnutí Spolkového správneho súdu odovzdať dom s pozemkom organizácii Jewish Claims Conference (JCC). Táto organizácia zastupuje záujmy židovských komunít, ktorých majetok bol počas nacistickej éry konfiškovaný alebo nútene predaný.
Pôvodné vlastníčky domu, ktorý bol kúpený v roku 1932, zahynuli v koncentračných táboroch. Dom slúžil ako rekreačné zariadenie pre židovské deti. Počas nacistickej perzekúcie boli nútené predať ho, pričom noví vlastníci ho obývali až do súčasnosti.
Nemecký zákon o „otvorených majetkových otázkach“ prijatý v roku 1990 umožňuje odškodniť obete nacistických zločinov alebo ich dedičov. „Rodina Liskeovcov neprijala ponuku doživotného bývania,“ uviedla JCC, ktorá súdny spor definitívne vyhrala
Zúfalstvo a otázky spravodlivosti
Súčasná 85-ročná majiteľka, ktorá dom obývala celý život, rozhodnutie súdu nesie ťažko. „Zrútil sa mi svet. Celý život som žila v tomto dome a starala sa tu o svojich rodičov,“ povedala. Rodina sa pokúšala verdikt zvrátiť od roku 2015, no neuspela.
Syn súčasnej majiteľky uviedol, že rodina nevie, kde bude bývať ďalej. Organizácia JCC pritom ponúkla možnosť, aby mohli dom užívať doživotne, no túto ponuku odmietli.
Prípad domu vo Wandlitzi patrí medzi posledné majetkové spory týkajúce sa reštitúcií holokaustu v Nemecku. Podľa odborníkov na reštitučné právo tieto prípady často odhaľujú zložité otázky spravodlivosti a právneho nároku, ktoré sa prelínajú s emocionálnymi aspektmi.
Prečítajte si tiež: Smrť namiesto radosti z Mikuláša: Synček († 2) Slovenky Ivety zahynul, keď mu odmietli poslať sanitku