Známi lekári sa vyjadrili k protestujúcim kolegom. Prisahali ste, tak pracujte, znie od jedného z nich!

Foto: facebook.com

Foto: facebook.com

Vláda na čele s premiérom Robertom Ficom a ministrom zdravotníctva Michalom Šaškom tvrdí, že ponúka zvýšenie platov o 6,4 %. Lekári však upozorňujú, že to nie je dostatočné a požadujú rešpektovanie pôvodnej dohody o 9,7 % navýšení. Tento rozdiel predstavuje približne 62 eur, no podľa Visolajského je problém oveľa hlbší a týka sa systémových zmien.

Morálne a odborné pohľady na krízu

Situácia v zdravotníctve polarizuje aj odborníkov a verejnosť. Kardiochirurg Viliam Fischer sa domnieva, že lekári majú nadštandardné platy a ich konanie označil za vydieranie.

„Doktori s atestáciou, ktorí majú 25 rokov praxe, zarábajú okolo 3 500 eur v čistom. Pre porovnanie, učitelia dostávajú 1 300 eur. Väčšina národa sa začína obracať proti lekárom,“ uviedol Fischer.

Naopak, herec Peter Kočiš vyzýva na konštruktívny dialóg:
„Zdravý, vzdelaný a kultúrny národ by mal byť cieľom každého štátu. Lekári si zaslúžia dobré podmienky, no hrozba trestného stíhania nie je cesta.“

Pre portál Aktuality.sk sa vyjadrila Marcela Laiferová (internistka) takto:

„Keď my – lekári končíme školu, všetci prisaháme, že budeme chrániť za každých okolností. Je to dosť veľké riziko, vážna vec, keby lekári nerobili. Nechcem sa veľmi do toho starať. V profesii lekára je ťažko povedať, že nebudem pracovať, keď na konci štúdia prisahá, že bude za každých okolností pracovať a pomáhať. Situácia je zložitá, rozhodne nie je čas, aby sa takéto veci riešili. A že lekári teraz musia pracovať pod hrozbou väzenia? No musia, lebo prisahali. Nerobiť je trestné. Je to zložitá situácia.”

Igor Bukovský (všeobecný lekár):

,,Asi si všetci pamätáme, že v podobnej situácii v ambulantnej starostlivosti sme boli už pred nejakými rokmi. A teraz opäť pred Vianocami. Nie som si celkom istý, či lekári, ktorí sú zamestnancami štátu, majú morálne právo postaviť do takejto situácie majiteľov štátu, teda občanov, teda pacientov v nemocniciach.”

Eva Pavlíková:

,,Všetci tí, čo sú dnes za to, aby lekári išli do väzenia, tak môžu aj v novom nemocničnom seriáli STVR Dotyk života vidieť, aká je to nesmierne zodpovedné a náročné povolanie. Toto povolanie je najmä službou spoločnosti, ono nepozná voľno a tí ľudia majú tiež svoje rodiny, chcú žiť a mať to voľno. Stojím za požiadavkami lekárov a veľmi s nimi súcitím. To, ako sa zachovali čelní predstavitelia, je to dosť bezcitné a arogantné, lebo aj oni budú potrebovať lekársku pomoc. Ja si lekárske povolanie nesmierne vážim a v živote by som to nedokázala. Je to služba ľuďom a hlboko sa pred nimi skláňam.”

Anna Šišková:

“Myslím si, že schválenie tohto zákona je nesprávne. Pokiaľ viem, tak lekári nepožadujú nič také, čo by oni (poslanci) nemohli odsúhlasiť, je to na ich taká zrada. Neviem, čo lekári spravia, bojím sa.”

Odborníci aj osobnosti verejného života upozorňujú, že na riešenie krízy je nevyhnutné viesť otvorený dialóg. Ak sa vláda s lekármi nedohodne, pacienti môžu zostať bez potrebnej starostlivosti. Ako sa vyvinie táto kríza v zdravotníctve a nájdu obe strany spoločnú reč?