Taraba si nedával servítku pred ústa. Zdravotníkom odkazuje, že sa vláda nenechá dovydierať!

foto: facebook.com

foto: facebook.com

Taraba: „Lekári majú opustiť systém, ak nechcú pracovať“

Vicepremiér Tomáš Taraba počas diskusie obhajoval kroky vlády, ktoré označil za rešpektujúce práva všetkých strán. Podľa jeho slov vláda umožňuje lekárom, ktorí podali výpovede, čo najrýchlejšie opustiť systém. „Nebudeme sa podvoliť tlaku jednej skupiny. Zdravotníctvo musia tvoriť tí, ktorí sú ochotní stáť pri pacientoch,“ vyhlásil Taraba. Zdôraznil, že lekári už dosiahli historicky najvyššie zvýšenie platov, a vyjadril podporu výstavbe nemocnice Rázsochy.

Hlbšie súvislosti krízy v zdravotníctve

Dlhodobé problémy slovenského zdravotníctva eskalovali po hromadných výpovediach lekárov. Hoci vláda tvrdí, že prijaté opatrenia krátkodobo stabilizujú situáciu, opozícia ich označuje za nátlakové a neefektívne. Grendel kritizuje zmrazenie platov lekárov a nedostatok systémových riešení. „Vláda mala dosť času na rokovania a kompromis,“ uviedol. Situáciu zhoršuje aj rozpočtová neistota. Taraba obhajuje štátny rozpočet na rok 2025, no podľa Grendela z neho bežní občania nebudú profitovať. Poukázal na neúspešné projekty v oblasti lacnejších potravín a energií. Odborníci sa zhodujú, že zvýšenie platov bez ďalších systémových zmien problém zdravotníctva nevyrieši. Riešením môže byť reforma vzdelávania lekárov a väčšie investície do infraštruktúry. Zatiaľ však zostáva otázkou, či vláda dokáže získať dôveru zdravotníckych pracovníkov aj občanov.

Opozičný poslanec Gábor Grendel však tvrdí, že postup vlády je cynický a nespravodlivý. „Lekári zachránili premiérovi život po atentáte. Zúženie tejto debaty len na otázku platov je neférové,“ upozornil. Dodal, že výpovede lekárov sú legitímnym nástrojom vyjednávania. Kritizoval aj rozhodnutie premiéra odcestovať do Brazílie počas domácej krízy.

Prečítajte si tiež: Politici reagujú na návrh vlády ohľadom možnej väzby pre lekárov. Drsné slová o vydieraní

Zdieľajte!

Shares