Fico čelí kritike za vyjadrenia o študentovi a „fackách“. Opozícia a odborníci varujú pred podnecovaním násilia

Foto: facebook.com

Foto: facebook.com

Ficove kontroverzné slová opäť rozdelili spoločnosť

Vyjadrenie Roberta Fica o tom, že študent Simon Omaník, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi, by si zaslúžil „pár faciek“, vyvolalo búrlivé reakcie. Premiér svoje slová vysvetlil spomienkami na vlastnú mladosť, keď učiteľov považoval za autority, ktorým sa prejavovala úcta. „Niekto tu potrebuje tri facky. Začal by som protištátnymi médiami,“ napísal Fico vo svojom statuse. Dodal, že doma by dostal ďalšie dve facky, keby sa na učiteľa sťažoval.

Tieto slová však vyvolali odpor mnohých politikov, odborníkov aj verejnosti. Opozícia obvinila Fica z podnecovania násilia. Poslankyňa Tina Gažovičová z Progresívneho Slovenska poznamenala, že takéto vyjadrenia nie sú vhodné pre premiéra demokratickej krajiny. „Je neprijateľné, aby premiér krajiny hovoril o fackách za nenásilné gesto stredoškoláka,“ uviedla Gažovičová. Pedagóg Juraj Hipš zašiel ešte ďalej a označil podporu fyzického násilia za „chrapúnstvo“.

Policajný zásah na škole Simona Omaníka

Polícia v stredu 15. januára zasahovala na gymnáziu na Gröslingovej ulici v Bratislave, kde študuje aj Simon Omaník. „Hliadka Policajného zboru bola dnes krátko po 15.30 h vyslaná do priestorov gymnázia na základe oznámenia o agresívnom správaní sa neznámej ženy,“ informovala polícia. Žena sa dostala do konfliktu s vrátnikom školy, ktorý bol verbálny aj fyzický. Následne vulgárne nadávala na okolitých ľudí a pri zásahu napadla aj policajtov, ktorí ju museli obmedziť na slobode. Trestné stíhanie bolo začaté pre výtržníctvo, pričom nie je známe, či tento incident súvisí s medializovaným prípadom študenta.

Násilie v politike: Následky a riziká

Sociologička Zuzana Kusá upozornila, že premiér by si mal byť vedomý váhy svojich slov. „Keď to povie verejný činiteľ, je na zváženie, či to nepreháňa s ľudovým vyjadrovaním,“ uviedla. Dodala, že takéto výroky môžu pôsobiť polarizačne a normalizovať násilie. Kusá si myslí, že Ficovi voliči tieto vyjadrenia vnímajú rozporuplne – niektorí ich ospravedlňujú, iní ich prehliadajú.

Podľa odborníka na politický marketing Richarda Marečka môže byť Ficov slovník zámerný pokus o získanie priazne časti voličov, ktorí preferujú „priame“ vyjadrovanie. Upozorňuje však na riziko šírenia agresivity. „Jeden zúrivý Robert Fico plodí tisíce, desiatky tisícov nahnevaných občanov, ktorí zoberú jeho slová vážne,“ povedal Mareček.

Prípad tiež poukazuje na riziko zastrašovania verejnosti. Študent Simon Omaník a ďalší mladí ľudia, ktorí vyjadrujú svoje názory, môžu čeliť nátlaku alebo nepríjemnostiam. Minister školstva Tomáš Drucker, ktorý v minulosti študentov podporil, sa k Ficovým výrokom tentokrát nevyjadril.

Slovenská spoločnosť je rozdelená nielen politickými názormi, ale aj postojom k rešpektu a tolerancii. Kam až môžu zájsť slovné útoky politikov? To zostáva otvorenou otázkou, ktorá si vyžaduje širšiu diskusiu.