Obrovská tragédia pri Dunajskej Strede: 17-ročný chlapec zahynul na ceste keď šoféroval auto

foto: Polícia SR

foto: Polícia SR

Po vybočení z cesty sa automobil značky Toyota niekoľkokrát prevrátil a zastavil sa na pravom boku. Vodič bol po nehode nájdený mimo vozidla v blízkom poli. Na mieste pomáhali aj záchranári mimo službu.

“Bezprostredne po nehode prechádzali okolo pracovníci RZP mimo služby, ktorí okamžite zastavili a začali mladému vodičovi poskytovať prvú pomoc. Napriek ich maximálnemu úsiliu a následnej pomoci posádky privolanej RZP však mladík svojim zraneniam podľahol,” dodáva polícia.

Polícia pokračuje vo vyšetrovaní presných okolností nehody a začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Vodičovi bola odobratá krv na zistenie prítomnosti návykových látok.

Polícia pripomína, že držitelia vodičského oprávnenia skupiny B mladší ako 18 rokov môžu šoférovať len v prítomnosti spolujazdca. Tento spolujazdec musí mať vodičský preukaz aspoň 10 rokov a byť zapísaný v oficiálnom zozname. Spolujazdec musí mať pri sebe vodičský preukaz a nesmie byť pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Jeho úlohou je dohliadať na mladého vodiča a pôsobiť preventívne.

foto: Polícia SR

“Šoférovanie bez prítomnosti kvalifikovaného spolujazdca sa považuje za vážne porušenie pravidiel cestnej premávky. Riešenie môže byť uvalené aj na samotného majiteľa vozidla,” upozorňuje polícia.

Nehoda pri Dunajskej Strede znovu otvára diskusiu o bezpečnosti mladých vodičov na cestách. Podľa štatistík Ministerstva dopravy SR sú mladí vodiči do 25 rokov častejšie účastníkmi dopravných nehôd než iné vekové skupiny. Nezrelosť, nedostatok skúseností a sklon k riskantnej jazde často vedú k tragédiám.

Na zvýšenie bezpečnosti by mohli prispieť prísnejšie kontroly a vzdelávacie programy, ktoré by pomohli mladým vodičom lepšie pochopiť riziká a zodpovednosť spojenú s vedením vozidla. Dôležité je aj zvýšiť povedomie rodičov o dodržiavaní pravidiel pre mladých vodičov a ich úlohe v prevencii dopravných nehôd.

foto: Polícia SR

Okrem existujúcich opatrení by mohli pomôcť aj nové iniciatívy zamerané na zlepšenie situácie. Patria sem:

  1. Prísnejšie kontroly – Zvýšený dohľad nad dodržiavaním pravidiel, najmä u mladých vodičov.
  2. Vzdelávacie programy – Programy zamerané na zvyšovanie povedomia o rizikách spojených s jazdou.
  3. Zlepšenie infraštruktúry – Investície do kvalitnejších ciest a značení.
  4. Podpora rodičov – Informovanie a zapojenie rodičov do procesu vzdelávania mladých vodičov.

Každé z týchto opatrení môže prispieť k zníženiu počtu nehôd a k zvýšeniu bezpečnosti na našich cestách. Tragedie ako táto pri Dunajskej Strede nám pripomínajú, aké dôležité je pokračovať v hľadaní riešení na ochranu životov na cestách.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.