Categories: SlovenskoSprávy

Slováci sa neboja vyjadriť svoj názor, aj keď ním môžu niekoho raniť. Myslí si to až polovica populácie

16.10.2024 (SITA.sk) – Spoločnosť na Slovensku rozdeľuje otázka o tom, či má vlastný názor určité hranice a v akej podobe sme ochotní ho tolerovať. Polovica populácie (50 percent) si myslí, že je v poriadku vyjadriť svoj názor aj za cenu, že niekoho zraní.

Zároveň však polovica populácie priznáva, že sú ochotní vymazať si zo sociálnych sietí ľudí, ktorí zdieľajú urážlivé príspevky a neslušné komentáre. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval NMS Market Research Slovakia s.r.o.

Tvrdenia drvivej väčšiny

Väčšina Slovákov a Sloveniek v prieskume tvrdí, že na sociálnych sieťach napíšu len to, čo by dotyčnému alebo dotyčnej vedeli povedať aj osobne. Takmer 40 percent opýtaných má opačný názor a každý desiaty sa k téme nevie, alebo nechce vyjadriť.

„Pluralita názorov je základným kameňom demokratickej spoločnosti. Umožňuje občanom slobodne vyjadrovať svoje názory a podieľať sa na verejnej diskusii. Právo vyjadriť svoj názor má však svoje hranice. A tie začínajú tam, kedy niekoho názor môže podnecovať násilie, nenávisť či diskrimináciu. Vyvstáva otázka, v akej podobe vlastný názor dokáže byť pre spoločnosť ešte prínosný a v akej ešte viac prehlbuje v spoločnosti polarizáciu,“ uviedla autorka prieskumu Denisa Lakatošová z NMS.

Vymazanie urážlivých komentárov

Väčšina populácie si podľa prieskumu myslí, že verejne známe osobnosti by sa mali jednoducho zmieriť s tým, že pod ich príspevkami budú aj nenávistné komentáre. Spolu 22 percent opýtaných si to nemyslí. Nie každý je však ochotný tolerovať neslušné a urážlivé príspevky.

Polovica populácie tvrdí, že je ochotná zo svojich kontaktov na sociálnych sieťach vymazať tých, ktorí pridávajú urážlivé, neslušné komentáre a príspevky, a to aj v prípade, že sa jedná o rodinu či známych. Častejšie tento spôsob reakcie na nevhodné príspevky priznávajú ženy, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, obyvatelia Bratislavského kraja a podporovatelia Progresívneho Slovenska a Demokratov.

Zber dát pre prieskum prebiehal online od 8. do 12. augusta cez Slovenský národný panel na reprezentatívnej vzorke 1 044 respondentov starších ako 18 rokov. Do analýzy boli zahrnutí len tí, ktorí majú profil minimálne na jednej sociálnej sieti.

Viac k témam: Komentáre, Názory ľudí, Prieskum, Sociálne siete
Zdroj: SITA.sk – Slováci sa neboja vyjadriť svoj názor, aj keď ním môžu niekoho raniť. Myslí si to až polovica populácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Agentúra SITA

Recent Posts

Ktorí politici mali na sociálnych sieťach najväčší vplyv v roku 2024? Zatiaľ čo Facebook ovládol Robert Fico, Instagram sa stal doménou niekoho iného

Sociálne siete sú pre politikov dôležitým nástrojom, ako sa priblížiť k svojim voličom. Rok 2024…

2. 1. 2025

Svet slovenského športu smúti. Zomrela legenda a olympijský víťaz

Slovensko stratilo jednu zo svojich najväčších športových legiend. Olympijský víťaz a inšpiratívna postava slovenského boxu…

2. 1. 2025

Dramatická záchranná akcia v Topoľčanoch! Pod tínedžermi sa preboril ľad. Nádherné slová dcéry záchrancu!

V pondelok (30. decembra) sa na Tesárskej priehrade v okrese Topoľčany odohrala dramatická udalosť, ktorá…

2. 1. 2025

Progresívne Slovensko a KDH odmietajú povolebnú spoluprácu so stranou HLAS-SD. Nepáči sa im, že sa strana podobá SMERu

Progresívne Slovensko (PS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) otvorene odmietajú akúkoľvek povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD. Hlas-SD,…

2. 1. 2025

Ostrá kritika šéfa opery na slovenskú hymnu: Je to nepochopenie vokálnej symfonickej inštrumentácie!

Slovenská verejnosť sa nedávno stretla s novou úpravou štátnej hymny. Reakcie na túto premiéru sa…

1. 1. 2025

Nová verzia hymny vyvolala vášne. Rózsa odpovedal kritikom: Niekoho treba asi navštíviť s nožnicami a…

Začiatok nového roka priniesol Slovensku nielen oslavy, ale aj zmenu v podobe novej verzie štátnej…

1. 1. 2025