SIS o ruskej stope v prípade bombových vyhrážok mlčí, podľa analytika ide o cielenú manipuláciu s informáciami

Polícia v tomto roku zaznamenala viac ako 1 500 hlásení o bombovej hrozbe na školách.

10040404_445654856_870778715095706_3726095018636262757_n-e1718181288127-640x420.jpg

Ruská stopa

Riaditeľ českej spravodajskej služby Michal Koudelka o ruskej stope informoval verejnosť, slovenská SIS uviedla len toľko, že detailnejšie informácie nemôže zverejniť.

„V prípade aktivít, ktoré ohrozujú bezpečnosť Slovenskej republiky a jej občanov, Slovenská informačná služba prijíma opatrenia v súčinnosti s ostatnými bezpečnostnými zložkami a partnerskými spravodajskými službami doma aj v zahraničí, avšak detailnejšie informácie nie je možné zverejniť z dôvodu zákonnej prekážky,“ uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s dodatkom, že tajná služba neustále získava a vyhodnocuje informácie o potenciálnych bezpečnostných rizikách namierených proti záujmom SR.

Niektorí vládni politici podľa bezpečnostného analytika šíria klamlivé naratívy s cieľom znemožniť voličom objektívne vyhodnotiť bezpečnostnú a politickú situáciu a získať tak moc.

„To však synergicky priamo poškodzuje bezpečnostné záujmy obyvateľov, pretože im to znemožňuje správne identifikovať skutočné bezpečnostné hrozby pre Slovenskú republiku, ako napríklad agresívnu politiku Ruskej federácie nielen voči Ukrajine, ale aj voči Slovenskej republike,“ hodnotí Bednár.

Šírenie strachu

Poukázal na to, že politici šíria strach z nášho fiktívneho ohrozenia, ak poskytneme pomoc Ukrajine, zdôrazňujú podporu nespravodlivému mieru na úkor Ukrajiny, hovoria o zodpovednosti Ukrajiny za vojnový konflikt a generujú fiktívne trestnoprávne kauzy za poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine.

Polícia v tomto roku zaznamenala viac ako 1 500 hlásení o bombovej hrozbe na školách, ale aj v bankách alebo obchodoch. V tejto súvislosti bolo začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Výhražné e-maily o „zamínovaní“ dostali slovenské školy aj na začiatku školského roka v septembri, pričom podobná situácia vtedy bola aj v Českej republike.

Kamerové systémy

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) chce problém s bombovými vyhrážkami riešiť zavedením kamerových systémov na školách. Paniku a strach podľa neho šíria progresívci a liberáli, nie vláda. Projekt sa oproti pôvodnému plánu nakoniec oneskorí o rok.

Minister vnútra informoval o tom, že treba ešte „dotiahnuť nejaké technické riešenie“. Podľa neho pôjde o kamery novej generácie aj s funkciou rozpoznávania tváre. Projekt by mal byť financovaný zo zdrojov Programu Slovensko, pričom k dispozícii by malo byť viac ako 62 miliónov eur.

Na vypátraní páchateľa, ktorý stojí za vyhrážkami, pracuje Slovensko podľa ministra v spolupráci so zahraničnými zložkami.

„Identifikovali sme hrozbu a stupeň možného rizika. Riziko sme označili za nízke,“ povedal v septembri po výhražných e.mailoch na školách Šutaj Eštok.

Viac k témam: Bezpečnostný analytik, bombové hrozby, hovorkyňa SIS, Kybernetické útoky, Minister vnútra SR, Program Slovensko, ruské zasahovanie, šéf českej tajnej služby
Zdroj: SITA.sk – SIS o ruskej stope v prípade bombových vyhrážok mlčí, podľa analytika ide o cielenú manipuláciu s informáciami © SITA Všetky práva vyhradené.