Rusi si v rokovaniach veria, Trump tvrdí, že „majú tromfy v rukách“. Ako skončil summit v Paríži?
Napätie medzi Trumpom a Zelenským
Americký exprezident Donald Trump v stredu kritizoval Zelenského správanie počas návštevy amerického ministra financií v Kyjeve. Podľa agentúry AFP Trump tvrdí, že Scott Bessent sa pri rokovaniach o americkej bezpečnostnej pomoci a prístupe k ukrajinským nerastným surovinám stretol s neúctou. “Zaobchádzali s ním dosť drzo, lebo mu v podstate povedali nie,” uviedol Trump na palube lietadla Air Force One.
Británia vyjadruje podporu Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer telefonoval so Zelenským a ubezpečil ho o podpore zo strany Spojeného kráľovstva. Trumpove vyjadrenia, v ktorých nazval ukrajinského prezidenta “diktátorom bez volieb”, odmietol. Downing Street podľa Sky News a BBC zdôraznila, že Zelenskyj je demokraticky zvoleným lídrom a v čase vojny je odloženie volieb pochopiteľné.
Rusko má v rokovaniach výhodu, tvrdí Trump
Americký exprezident sa domnieva, že Rusko “drží v rukách tromfy” v rokovaniach o ukončení vojny. “Myslím, že Rusi chcú ukončiť konflikt, ale majú výhodu, pretože obsadili rozsiahle územia,” vyhlásil Trump. Súčasne obvinil Zelenského z podkopávania demokracie a pripomenul, že vojna sa začala ruskou inváziou v roku 2022.
Na Trumpove slová okamžite reagoval ukrajinský prezident, ktorý ich označil za výsledok ruskej propagandy. Podporu Zelenskému vyjadrili aj ďalší západní politici vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza a bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pencea.
Kremeľ však Trumpove vyjadrenia privítal. Podľa ruských predstaviteľov Zelenskému uplynulo päťročné funkčné obdobie v roku 2024, avšak ukrajinská ústava nedovoľuje organizovanie volieb počas vojnového stavu.
Jednotný postoj európskych lídrov v Paríži
Účastníci parížskeho summitu sa zhodli, že Ukrajina má naďalej plnú podporu, a riešenie konfliktu bez Kyjeva a Európy neprichádza do úvahy. Belgická vláda zdôraznila, že je nevyhnutné prijať rozhodnutia, ktoré posilnia pozíciu Európy v tomto konflikte.
Diskusie o obrannej spolupráci
Macron inicioval stretnutia po vyjadreniach predstaviteľov USA, ktorí naznačili, že Európa nebude hrať významnú rolu v mierových rokovaniach. Niektoré európske krajiny, ktoré neboli prizvané, tento formát kritizovali.
Podľa denníka The Guardian sa rokovalo aj o posilnení obranných kapacít Európy v prospech Ukrajiny. Hovorilo sa o možnosti “automatického členstva Ukrajiny v NATO”, ak by Rusko porušilo prímerie. Summit však skončil bez jasného rozhodnutia o vyslaní vojakov na kontrolu dodržiavania mierovej dohody. Európski lídri sa opäť vyjadrili len všeobecne o podpore Ukrajiny a zvýšení obranných výdavkov, čo kritizoval magazín Politico.