Categories: SlovenskoSprávy

Požiadavky študentov boli v novembri 1989 len nesmelým výkrikom a testom toho, čo si môžu dovoliť

Rozlišovanie triedneho pôvodu

Jednou z požiadaviek bolo aj zrušenie rozlišovania triedneho pôvodu, ktoré zapríčiňovalo, že na vysoké školy boli nielen kvóty pre najlepších, ale aj kvóty pre tých, ktorí zodpovedali ideologickým kritériám. Vedenie školy sa teda pozeralo aj na politickú angažovanosť rodičov študentov.

Študenti žiadali aj pluralitu mládežníckych organizácií, aby sa mohli mladí ľudia združovať na základe svojich záujmov. V tom čase totiž existovala iba jedna organizácia, a to Socialistický zväz mládeže (SZM). Jednou z požiadaviek bolo tiež zrušenie povinnej vojenskej služby. Československá televízia odvysielala ešte 16. novembra večer reportáž o študentskom pochode.

Zatienenie pôvodných požiadaviek

Celé Československo teda vedelo o tom, že v Bratislave sa niečo stalo. Na druhý deň o tom boli informovaní učitelia na jednotlivých katedrách a avizovali, že v pondelok sa tým bude zaoberať vedenie fakulty. Udalosti však nabrali prudký spád a pri študentskom zhromaždení v Prahe 17. novembra zasiahli proti študentom ozbrojené zložky.

Práve to zatienilo pôvodné požiadavky študentov, ktoré prezentovali na zhromaždení 16. novembra. Protestujúci bratislavskí študenti boli dohodnutí s vtedajšími vedúcimi predstaviteľmi ministerstva školstva, že v pondelok bude stretnutie k požiadavkám vysokoškolákov. To sa však po pražských udalostiach počas 17. novembra už neuskutočnilo.

Štrajkové hnutie na Slovensku

Študenti spísali list vtedajšiemu predsedovi federálnej vlády Ladislavovi Adamcovi, v ktorom žiadali vyšetrenie udalostí v Prahe a potrestanie vinníkov. Vedenie Filozofickej fakulty UK študenti požiadali, aby diskutovali o problémoch a situácii, ktorá vznikla v krajine. Fakulta im umožnila zhromaždiť sa v aule UK.

Diskusie s vedením fakulty prerástli až do vyhlásenia štrajkovej pohotovosti a štrajku 20. novembra. Vo štvrtok 16. novembra sa stretli ľudia, ktorí následne stáli aj pri vzniku štrajkového hnutia na Slovensku. Filozofická fakulta UK ako prvá vstúpila do štrajku a potom sa k nej pridala VŠMU a ďalšie vysoké školy.

Štrajk sa začal 20. novembra 1989 a trval až do zrušenia vedúcej úlohy Komunistickej strany Československa. Študenti vtedy žiadali prepustenie politických väzňov aj prepustenie Bratislavskej päťky.

Nesmelý výkrik

V decembri sa ostrý štrajk skončil, no štrajková pohotovosť trvala až do predčasných parlamentných volieb v roku 1990. Počas štrajku študenti síce chodili do školy, no neučili sa a snažili sa namiesto toho informovať ľudí na Slovensku o tom, čo sa deje.

Kým požiadavky, ktoré mali študenti 16. novembra, boli nesmelým výkrikom, požiadavky študentského hnutia z 20. novembra, koordinované s požiadavkami Verejnosti proti násiliu, už boli zásadné. Boli medzi nimi zrušenie vedúcej úlohy KSČ, slobodné voľby či pluralita politických strán.

Viac k témam: 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, História, Nežná revolúcia, Študenti, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Požiadavky študentov boli v novembri 1989 len nesmelým výkrikom a testom toho, čo si môžu dovoliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Page: 1 2

Agentúra SITA

Recent Posts

Inšpirativíny príbeh. Z bezdomovca sa stal hollywoodsky herec. Viete, o kom je reč?

Craig Castaldo, známy ako Radio Man, dokazuje, že osud nie je predurčený. Jeho životný príbeh…

3 hodiny ago

Martin kvôli ochoreniu skončil s kariérou atléta aj keď bol tretí na ME. No založil nadačný fond a pomáha

Milan Dzuriak bol úspešný český atlét. Jeho kariéra sľubovala mnohé úspechy na európskej aj svetovej…

3 hodiny ago

Veľké varovanie odborníkov! Mlieko nie je vždy také zdravé ako sa zdá. Tejto skupine ľudí pomáha k infarktu. Patríte k nej?

Nová štúdia švédskych vedcov z Univerzity v Uppsale prináša znepokojivé zistenia. Konzumácia kravského mlieka môže…

3 hodiny ago

Marianka zomrela pri jednej z najtragickejších nehôd na Slovensku. Jej maminke stále chýba

Pred piatimi rokmi došlo k jednej z najhorších dopravných nehôd na Slovensku. Tragédia na ceste…

3 hodiny ago

Tisícky ľudí vo Francúzsku protestovali proti vraždám žien a sexuálnemu násiliu, žiadali rodovú rovnosť

Zároveň vyjadrili obavy z možného zhoršenia práv žien po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských…

3 hodiny ago

Šéf slovenských pediatrov podporuje poslanecký zásah do trhu s nikotínom, upozorňuje na zdravotné riziká pre deti a mladistvých

Návrh poslancov podľa Milana Kuchtu zapadá do preventívnych opatrení v pediatrii a verejnom zdravotníctve, návrh…

3 hodiny ago