Nemci 17. novembra na internáty okrem Prahy vtrhli aj v Brne, Příbrami a Olomouci, pričom študentov čakal rovnaký osud ako tých z Prahy. V koncentračných táboroch skončili aj mnohí ich profesori. O protištudentských represiách informovali významné svetové médiá Chicago Tribune, New York Herald, sovietska Pravda alebo Osservatore Romano.
Cielený nacistický útok proti univerzitám sa totiž vymykal akýmkoľvek pravidlám vedenia vojny, bol len otvoreným útokom na vzdelanosť, a to sa všade vnímalo ako absolútne barbarský čin. Tlač slovenského štátu sa udalosti snažila prejsť taktickým mlčaním, no na Univerzite Komenského (vtedy premenovanej na Slovenskú univerzitu) sa šírili letáky, rovnako ako na internáte Lafranconi.
Mnohí Slováci sa zapojili do pomoci študentom utekajúcim do zahraničia, ktorí sa snažili dostať do Francúzska, kde vznikali jednotky československej zahraničnej armády. Študentské organizácie po celom svete následne tento deň zo solidarity vyhlásili za Medzinárodný deň študentstva, aby sa každoročne pripomínal osud perzekvovaných študentov.
Spomienkové akcie sa konali na univerzitách od Austrálie po Južnú Ameriku. Ich súčasťou boli podujatia pre študentov rôznych národností bojujúcich v spojeneckých armádach aj zbierky na obnovu vojnou zničených univerzitných pracovísk v postupne oslobodzovaných európskych mestách.
Sedemnásty november si ako Medzinárodný deň študentstva na pamiatku zastrelených a deportovaných študentov pripomínal aj komunistický režim. V rokoch 1961 – 1974 existovala v ČSSR Univerzita 17. listopadu, na ktorej sa vzdelávali študenti zo spriatelených rozvojových krajín.
Práve tvrdý zásah polície voči študentom v Prahe o päťdesiat rokov neskôr odštartoval udalosti, ktoré viedli k pádu komunistického režimu v Československu. 17. november je od roku 2001 štátnym sviatkom.
Viac k témam: 17. november, Deň boja za slobodu a demokraciu, Nežná revolúcia, Výročie
Zdroj: SITA.sk – Pôvod sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu siaha do roku 1939, všetko začalo zatýkaním študentov © SITA Všetky práva vyhradené.
Page: 1 2
Craig Castaldo, známy ako Radio Man, dokazuje, že osud nie je predurčený. Jeho životný príbeh…
Milan Dzuriak bol úspešný český atlét. Jeho kariéra sľubovala mnohé úspechy na európskej aj svetovej…
Nová štúdia švédskych vedcov z Univerzity v Uppsale prináša znepokojivé zistenia. Konzumácia kravského mlieka môže…
Pred piatimi rokmi došlo k jednej z najhorších dopravných nehôd na Slovensku. Tragédia na ceste…
Zároveň vyjadrili obavy z možného zhoršenia práv žien po víťazstve Donalda Trumpa v amerických prezidentských…
Návrh poslancov podľa Milana Kuchtu zapadá do preventívnych opatrení v pediatrii a verejnom zdravotníctve, návrh…