Poslankyňa Jana Vaľová (SMER-SSD) kritizuje kolegov z Hlasu. Už nehlasujú ani za zákony z dielne vlastných ministrov!
foto: facebook.com
Vládna koalícia čelí vážnym vnútorným konfliktom. Poslanci Hlasu-SD otvorene sabotujú legislatívu svojich vlastných ministrov, čo spôsobuje výrazné problémy v parlamente. Posledným príkladom je návrh ministra zdravotníctva Kamila Šaška, ktorý len tesne prešiel do druhého čítania. Až traja poslanci Hlasu-SD vrátane Samuela Migaľa hlasovanie nepodporili.
Ďalším problémom bola absencia poslancov pri rokovaniach o zákonoch týkajúcich sa regulácie povolaní a zákonoch ohľadne športu. Parlament tak nebol uznášaniaschopný, čo viedlo k presunu hlasovaní na február. Táto situácia vyvoláva nielen otázky o disciplíne v koaličnej strane, ale aj o stabilite celej vlády. „Je zarážajúce, že koaliční poslanci odmietajú podporiť zákony vlastných ministrov,“ kritizovala poslankyňa Jana Vaľová a dodala: „Totižto niektorí koaliční poslanci nehlasujú ani za zákony z dielne vlastných ministrov zo strany Hlas-SD. Pritom sa môžu s ministrom dohodnúť na prípadných zmenách na straníckom klube ešte pred podaním návrhu zákona do parlamentu. Ale nie, oni v parlamente v priamom prenose potápajú hlavy pod hladinu aj vlastným spolustraníckym ministrom. Alebo len zneužívajú situáciu..stále trojica poslancov ?“
Opozičné plány a koaličné napätie
Róbert Puci, šéf poslaneckého klubu Hlas-SD, priznal, že situácia si vyžaduje interné rokovania. „Došlo k porušeniu dohôd v rámci klubu,“ uviedol s tým, že poslanci ako Samuel Migaľ musia vysvetliť svoje konanie. Migaľ však svoj postoj obhajuje. Tvrdí, že niektoré zákony nemajú oporu v koaličnej zmluve.
Napätie vo vláde zvyšuje aj opozícia. Strany ako Progresívne Slovensko či KDH plánujú využiť situáciu na presadenie vyslovenia nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. „Presun hlasovaní na február ukazuje, že vláda stráca kontrolu nad parlamentom,“ vyhlásil Michal Šimečka z PS.
Zdravotníctvo, ktoré akútne potrebuje reformy, je podľa odborníkov na pokraji kolapsu. Bez dohody medzi koaličnými poslancami hrozí, že legislatívne návrhy nebudú schválené včas.
Napäté vzťahy v koalícii a reakcie opozície naznačujú, že slovenskú politickú scénu čakajú náročné týždne. Ostáva otázkou, či sa koalícia dokáže zjednotiť, alebo politické turbulencie prerastú do novej krízy.