14.11.2024 (SITA.sk) – Medzi mnohými policajtmi momentálne existuje frustrácia napríklad z veľkého množstva práce, pričom im ale chýba dôvera v inštitúty, akým je napríklad psychológ.
Po štvrtkovom zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru k prípadu policajnej brutality, v dôsledku ktorej v Košiciach zomrel zadržaný muž, to povedal policajný prezident Ľubomír Solák.
„My dneska máme v rámci policajného zboru zavedené viaceré inštitúty, ale nenachádzame odozvu zo strany policajtov,” vysvetlil Solák s tým, že „je to vnímané ako akési tabu”.
Spomenul pritom prípad policajta, ktorý zastrelil svoje trojmesačné dieťa a následne aj seba. Podľa policajného prezidenta dotyčný „išiel 10 rokov ako hodinky” a napriek tomu sa stala predmetná tragédia.
Podľa Soláka v súčasnosti policajti absolvujú vstupné psychologické vyšetrenia pri nástupe do zboru, pričom nároky sa v tejto súvislosti nebudú znižovať.
„Ale každopádne, chýba nám nejaký parameter priebežného psychologického hodnotenia policajtov po piatich, po 10-tich, po 15-tich rokoch, pretože denno-denne sa stretávajú s činnosťami, s ktorými sa potom musia vyrovnať,” vysvetlil policajný prezident.
Ako ďalej povedal, podobné priebežné testy už exitujú napríklad u špeciálnych prezidiálnych útvarov. „Zamýšľame sa, že zavedieme toto ako jeden z prvých krokov celoplošne,” uviedol Solák.
Pokiaľ ide o prípad z Košíc, popri trestnom konaní sa podľa Soláka vedia aj konanie, ktoré má zistiť, ako sa obvinený policajt správal a ako ho vnímalo jeho okolie.
„A či vôbec mám z toho vyjdú nejaké zásadné veci, ktoré by sme potom vedeli využiť pri nastavovaní toho systému,” dodal Solák.
Košický policajt Marek A. čelí obvineniu z trestného činu zabitia. Podľa policajnej inšpekcie totiž zmlátil 48-ročného Ľubomíra zadržaného 5. novembra za krádež alkoholu v obchode.
Zadržaný napriek operácii o deň neskôr zomrel v nemocnici. Obvineného policajta vzal Mestský súd v Košiciach do väzby pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov, voči čomu Marek A. podal sťažnosť. V prípade dokázania viny mu hrozí trest 12 až 15 rokov väzenia.
Viac k témam: Policajná brutalita, psychické zdravie, slovenská polícia
Zdroj: SITA.sk – Policajtom chýba podľa Soláka dôvera k psychológom, psychika je často tabu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hudobník Felix Slováček patrí medzi známe osobnosti českej kultúry. Už desaťročia vystupuje na pódiách a…
Život prináša situácie, ktoré človeka dokážu úplne zlomiť. Niektoré rany sa hoja len veľmi ťažko…
Vojna na Ukrajine každý deň zanecháva nové jazvy. Z obyčajných dní sa stávajú chvíle hrôzy.…
Zmiznutie blízkeho človeka patrí medzi najťažšie životné skúšky. Keď niekto odíde z domu a už…
Vyhliadkové lety vrtuľníkom nad New Yorkom sú medzi turistami obľúbenou atrakciou. Ponúkajú výnimočný pohľad na…
Život niekedy prináša skúšky, ktoré preveria vnútornú silu človeka. Najmä vtedy, keď prídu nečakane a…