Podľa Sakovej by sa Ukrajina mala vzdať časti svojho územia. Ako zareagoval Pellegrini?

3 9 8

Po voľbách poskytla Podpredsedníčka strany Hlas Denisa Saková rozhovor Českej televízii, v ktorom hovorila o vzťahoch so svojimi exkolegami zo Smeru a o vojne na Ukrajine.

Zaujali nás predovšetkým jej vyjadrenia týkajúce sa Ukrajiny. Saková zdôraznila, že Hlas má jasnú zahraničnopolitickú orientáciu a chce, aby Slovensko zostalo súčasťou EÚ a NATO. No nevyhla sa tiež kritike Európskej únie, tvrdiac, že tá sa neprikláňa k mierovým rokovaniam na Ukrajine.

Saková konštatovala: “Chýba snaha o mierové rokovania. EÚ nevyvíja diplomatické úsilie, a zdá sa, že nikto nemá v úmysle odložiť zbrane alebo vzdať sa časti svojho územia. Budeme nútení nájsť kompromis.”

A práva veta o vzdaní sa územia motivovala moderátora k otázke, či by sa Saková bola ochotná, v prípade vojenského napadnutia, vzdať sa napríklad Žitného ostrova.

Jej odpoveď nebola jednoznačná, no dodala, že územná celistvosť Ukrajiny pred rokom 2014 sa už pravdepodobne neobnoví.

Ukrajinské médiá zaregistrovali tento rozhovor a poukazujú na to, že strana Hlas by mohla byť dôležitým partnerom Smeru, ktorý vyhral voľby, pričom Smer dlhodobo tvrdí, že chce zastaviť vojenskú pomoc Ukrajine.

Na Sakovej komentár zareagoval aj šéf strany Hlas, Peter Pellegrini.

Strana Hlas nemala vždy jednoznačný postoj k vojne na Ukrajine. Kým krátko po začiatku vojenského konfliktu považoval Peter Pellegrini Ukrajinského prezidenta za svoj vzor a prikláňal sa k akejkoľvek pomoci, neskôr už bol zdržanlivejší a jeho výroky smerovali k tomu, že Slovensko by sa s pomocou pre Ukrajinu nemalo ponáhľať a malo by počkať na ostatné štáty.

Pellegrini označil výrok kolegyne Sakovej o tom, že by sa Ukrajina mala vzdať nároku na jej územia, ktoré už roky okupuje Ruská federácia, ako za jej vlastný názor a nie za názor celej strany.

“Ide len o jej vlastný pohľad, nie o stanovisko strany Hlas,” uviedol pre Tv Markíza Pellegrini.