Novela infozákona zavádza protiústavné prvky, mimovládky vyzývajú prezidenta Pellegriniho na jej vetovanie

Za najzávažnejší problém novely infozákona považujú mimovládky podmienenie poskytnutia informácie zaplatením úhrady.

10033961 66cdd461ee282982257892

14.11.2024 (SITA.sk) – Mimovládne organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO, MEMO 98 a Investigatívne centrum Jána Kuciaka vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval nedávno schválenú novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Ako v tejto súvislosti zdôraznili, novela zavádza protiústavné prvky, významne obmedzí právo občanov na informácie a vytvorí priestor pre svojvôľu štátnych úradníkov. Za najzávažnejší problém novely infozákona považujú mimovládky podmienenie poskytnutia informácie zaplatením úhrady.

Ak žiadateľ o informáciu poplatok nezaplatí, tak mu podľa novely z dielne Slovenskej národnej strany (SNS) nebude informácia poskytnutá. Takéto obmedzenie je podľa organizácii v rozpore s ústavou, ktorá nepozná možnosť obmedziť prístup k informáciám z dôvodu nezaplatenia poplatku.

Mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií

V novele infozákona nie je podľa mimovládok jasne definované, čo sa bude považovať za “mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií” ani o aké účelne vynaložené náklady pôjde.

Úradníci tak podľa nich môžu sami, bez akýchkoľvek kritérií, svojvoľne vyhodnotiť, v ktorom prípade ide o mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, čo vytvára obrovský priestor pre svojvôľu úradov. Organizácie tiež upozornili na predĺženie základnej lehoty na poskytnutie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní. Takáto zmena pritom podľa nich nemá oporu v žiadnych dátach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Neprebehla žiadna odborná diskusia

K zmenám desiatky rokov platného infozákona podľa organizácii neprebehla žiadna odborná diskusia ani medzirezortné pripomienkové konanie. Výsledkom je nejasná a nezrozumiteľná novela, ktorá vytvára obrovský priestor pre jej svojvoľné uplatňovanie zo strany orgánov verejnej moci na úkor ústavného práva na prístup k informáciám.

Doteraz platný infozákon vznikol ako výsledok dlhej odbornej diskusie medzi verejnosťou a verejnou správou. Takým závažným zmenám v dobre fungujúcom infozákone, aké predložili poslanci SNS, by mala v demokratickom právnom štáte predchádzať odborná diskusia a riadny legislatívny proces,” zdôraznila riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Doplnila, že ak prezident vráti novelu parlamentu, mimovládky deklarujú svoju ochotu zapojiť sa do odbornej diskusie o takých zmenách zákona, ktoré by riešili jeho skutočné problémy.

Poslanci parlamentu schválili 79 hlasmi novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Novela umožňuje povinným osobám požadovať úhradu nákladov za mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií. Ako uviedli predkladatelia novely zákona, tento krok by mal prispieť k efektívnemu riadeniu procesu poskytovania informácií a zníženiu administratívnej záťaže. Predĺžiť by sa mala aj základná lehota na poskytnutie informácií.

Viac k témam: Infozákon, Mimovládne organizácie, Prezident Slovenskej republiky, Zákon o slobodnom prístupe k informáciám
Zdroj: SITA.sk – Novela infozákona zavádza protiústavné prvky, mimovládky vyzývajú prezidenta Pellegriniho na jej vetovanie © SITA Všetky práva vyhradené.