Categories: SlovenskoSprávy

Nemôžeme pripustiť, aby sa prvky fašizmu opäť vkrádali do našej spoločnosti, vyhlásil Blanár

9.9.2024 (SITA.sk) – Silný protifašistický odkaz musí ostať i dnes jedným zo základných pilierov Slovenskej republiky. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa Slovenky a Slováci vzopreli neprávostiam a bojovali za život v mieri, slobode, kde sa ľudia nerozdeľujú podľa vierovyznania, farby pleti alebo iného názoru,” vyhlásil Blanár s tým, že Slovensko sa na tomto základe jasne vymedzuje proti akýmkoľvek formám antisemitizmu či rasizmu.

Princíp kolektívnej viny

Podľa šéfa rezortu diplomacie nemôžeme pripustiť, aby sa princíp kolektívnej viny a prvky fašizmu akýmkoľvek spôsobom opäť vkrádali do našej spoločnosti, či už podporovaním vojny, šírením nenávistných prejavov, alebo rozdeľovaním spoločnosti a odmietaním iného názoru.

Tento odkaz nás spája. Je potrebné si neustále pripomínať ľudské práva a mierové hodnoty zakotvené v Ústave SR, aby sa neopakovala história spojená s tragédiou holokaustu. Česť pamiatke všetkým obetiam,” dodal.

Pamätný deň

Slovenská republika si od roku 2001 pripomína 9. september ako pamätný deň – Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento rok uplynie 83 rokov odkedy vláda tzv. prvého slovenského štátu 9. septembra 1941 vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex.

Od októbra roku 2001 si 9. september pripomíname ako spomienku na obete holokaustu a výzvu k zápasu proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie. Transport prvých tisíc židovských žien vypravili 25. marca 1942 z Popradu, posledný transport vyviezol celé rodiny 20. októbra v tom istom roku.

Slovenská vláda za deportáciu každého Žida zaplatila 500 ríšskych mariek, ako to požadovalo Nemecko. Päťdesiatsedem transportov smerovalo do oblasti Lublinu a do Osvienčimu, do koncentračných táborov vyviezli 58-tisíc Židov, z ktorých prežilo len niekoľko stoviek. Druhá vlna deportácií od jesene 1944 zasiahla približne 13-tisíc ľudí.

Viac k témam: Antisemitizmus, Holokaust, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, SNP Slovenské národné povstanie, Židia, Židovský kódex
Zdroj: SITA.sk – Nemôžeme pripustiť, aby sa prvky fašizmu opäť vkrádali do našej spoločnosti, vyhlásil Blanár © SITA Všetky práva vyhradené.

Agentúra SITA

Recent Posts

Ministerstvo presúva štátne peniaze na vlastnú správu, progresívci obviňujú Šimkovičovú z likvidovania kultúrnych inštitúcií

Peniaze určené na fungovanie divadiel, múzeí a galérií, či na obnovu pamiatok, sa podľa PS…

27. 11. 2024

Progresívci žiadajú vysvetlenie konfliktu záujmov podpredsedu ÚVO, má blízky vzťah s ministrom Rážom

Progresívne Slovensko na zvolanie mimoriadneho hospodárskeho výboru zbieralo podpisy.

27. 11. 2024

STVR je bez nového generálneho riaditeľa či kompletnej Rady, Jaurová hovorí o zlých opareniach už pri prijímaní zákona (video)

Predseda PS Michal Šimečka dodal, že parlament pred sebou tlačí viacero personálnych rozhodnutí.

27. 11. 2024

Vojak má ísť pred súd pre odmietnutie účasti na celoplošnom testovaní, podľa Kotlára išlo o neexistujúcu povinnosť

Peter Kotlár upozornil na prípad vojaka, ktorý sa má postaviť pred súd, lebo sa odmietol…

27. 11. 2024

Slovensko a Taiwan pomáhajú pri obnove Ukrajiny, partnerská spolupráca už priniesla konkrétne výsledky (video)

Správca Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák dodal, že pomoc Ukrajine bude pokračovať aj naďalej.

27. 11. 2024

AKTUÁLNE: Po potopení lode našli známeho slovenského pražiara kávy Michala († 48). Potvrdili sa najhoršie obavy

Rodina zo Slovenska zažila dramatické chvíle počas dovolenky v Egypte. Matka so synom prežili náročné…

27. 11. 2024