Nebezpečná turistika: Čoraz viac ľudí sa chodí kochať do Ukrajiny na vojnu

foto: ilustračné, facebook.com

foto: ilustračné, facebook.com

Vojnový turizmus ako nový fenomén

Irpiň, predmestie Kyjeva, ktoré bolo svedkom ruských útokov, sa stáva zastávkou pre turistov vyhľadávajúcich jedinečné zážitky. Sprievodca Oleksij Gorjačev opisuje, ako tu v roku 2022 ruské jednotky postupovali smerom na hlavné mesto. „Je to moja prvá návšteva vojnovej zóny,“ priznal španielsky turista Alberto Blasco Ventas, ktorý dokumentuje svoju cestu na sociálnych sieťach.

Etika a budúcnosť vojnového turizmu

Vojnový turizmus na Ukrajine vyvoláva otázky. Niektorí obyvatelia, ako Ruslan Savčuk z Irpine, vítajú ekonomický prínos, ktorý môžu turisti priniesť. Iní však vnímajú takýto turizmus ako problematický. „Je to jeho voľba,“ hovorí Savčuk na adresu návštevníkov. Organizátori turistických výletov, ako napríklad Capital Tours Kiev, zdôrazňujú, že ich cieľom je vzdelávať a šíriť historickú pamäť. Prezidentka Národnej agentúry pre rozvoj cestovného ruchu Mariana Oleskivová plánuje pripraviť špeciálne okruhy po miestach spojených s konfliktom. „Naša krajina je teraz svetovo známa,“ tvrdí s nádejou do budúcnosti. Ukrajina sa pripravuje na obnovu, no turistický ruch sa už dnes stáva súčasťou novej reality. Vojnový turizmus prináša nielen zvedavosť, ale aj dôležitú otázku: Dokáže tento fenomén zmeniť pohľad na vojnu a jej dôsledky?

Organizované zájazdy, ako napríklad tie spoločnosti War Tours, prilákali desiatky záujemcov. Tieto výlety však nie sú len o zvedavosti – pre niektorých predstavujú spôsob, ako pochopiť vojnu a jej následky.

Prečítajte si tiež: Dohoda Kim Čong Una a Putina je platná. Chcú zmeniť svetový poriadok. Viete si predstaviť život v Severnej Kórei?