Otec bol vyšetrovaný pre ponechanie detí bez dozoru pod vplyvom alkoholu. Domáce násilie bolo súčasťou ich každodenného života. Napriek tomu kompetentné orgány nezasiahli a deti zostávali s rodičmi. Tragédia, ktorá vyústila do smrti Marečka, odhaľuje systémové zlyhania a potrebu včasných zásahov.
Podobné prípady poukazujú na to, že systém ochrany detí na Slovensku potrebuje zásadné zmeny. Odborníci zdôrazňujú, že včasná podpora ohrozených rodín by mohla predísť nielen tragédiám, ale aj dlhodobým psychickým a fyzickým ujmám detí.
„Je nutné posilniť spoluprácu medzi sociálnymi, zdravotnými a vzdelávacími inštitúciami. Dôležitá je aj edukácia rodičov a detí o dostupných možnostiach pomoci,“ uviedla zmocnenkyňa vlády Klára Šimáčková Laurenčíková.
Prípad Marečka znovu otvoril diskusiu o legislatíve a prevencii. Nové zákony o podpore bývania by mohli pomôcť riešiť problémy ako bytová núdza, ktorá často prispieva k zanedbávaniu detí. Domáce násilie zostáva však stále veľkým problémom, ktorý vyžaduje aktívnu podporu a riešenie.
Programy ako Bezpečné detstvo prinášajú nádej na lepšiu budúcnosť, no úspech bude závisieť od ich efektívneho zavedenia do praxe. Bez koordinovanej spolupráce medzi štátnymi a miestnymi inštitúciami však zostávajú deti ako Mareček naďalej v ohrození.
Prečítajte si tiež: Je to vôbec možné?! Krásna Aneta († 23) sa mala sama dobodať 13-krát. Viac detailov povedala kamarátka, v ktorej byte Aneta zomrela
Page: 1 2
Bratislavská mestská časť Vrakuňa sa v utorok popoludní ponorila do hlbokého smútku. Jedna obyčajná bytovka…
Zuzana Čaputová sa verejne postavila za mimovládne organizácie, ktoré sú podľa nej pod zbytočným tlakom.…
Spoločnosť sa mení a umenie na to často reaguje skôr, ako si to mnohí uvedomia. Herci…
S Aničkou Slováčkovou (†29), ktorá prehrala boj s rakovinou 6. apríla, sa naposledy rozlúčili jej…
Kristián mal len 21 rokov a stál na prahu veľkého životného kroku. Študoval odbor, ktorý…
Richard Sulík patril dlhé roky medzi najvýraznejších politikov na Slovensku. Mnohí si ho pamätajú ako…