Lekári varujú: Hrozí, že pacienti budú od pondelka hradiť platbu za ošetrenie v plnej výške
Foto: TV Markíza
Lekári varujú pred problémami
Už koncom januára vypršali zmluvy ambulantných lekárov so zdravotnými poisťovňami. Rokovania o ich obnovení stále prebiehajú, no čas sa kráti. „Nám medzičasom skončili platnosti dodatkov s takmer všetkými zdravotnými poisťovňami a už sme v dohadovacom konaní,“ upozorňuje Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.
Podľa nej situáciu skomplikovalo ministerstvo zdravotníctva, ktoré nestihlo včas rozdeliť financie zo štátneho rozpočtu. Práve od nich závisí, koľko dostanú ambulancie. Každoročné omeškanie spôsobuje neistotu a tlačí lekárov do nevýhodných podmienok. „Bude tam všeobecná nervozita a môže sa stať, že vzhľadom na časovú tieseň k dohode nedôjde. To je nepriaznivé predovšetkým pre pacienta, pretože sa môže stať, že si bude musieť svoje ošetrenie platiť v plnej výške,“ dodáva Orosová.
Poisťovne často situáciu riešia krátkodobými zmluvami na jeden mesiac, no tento rok môže byť problém ešte závažnejší. Ak ministerstvo neprijme opatrenia včas, hrozí, že niektoré ambulancie odmietnu podpis nových zmlúv a pacienti si budú musieť hradit všetky úkony z vlastného vrecka.
Ministerstvo zdravotníctva mešká s vyhláškou
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situáciu rieši a vyhlášku finalizuje. „Už čoskoro bude postúpená do štandardného legislatívneho procesu a v krátkom čase budeme podrobne informovať. Pri príprave bolo potrebné zohľadniť aj nárasty miezd v súvislosti s dohodou s Lekárskym odborovým združením,“ uviedol rezort v stanovisku.
Aj keď ministerstvo sľubuje riešenie, zdravotné poisťovne zatiaľ nemajú jasné informácie o tom, koľko peňazí budú môcť lekárom ponúknuť. Ak sa nič nezmení do konca apríla, môže sa stať, že ambulancie neobnovia zmluvy a pacienti budú odkázaní na súkromnú platbu za ošetrenie.
Zdravotníctvo sa tak opäť ocitá v neistote. Pacienti i lekári čakajú na rozhodnutie ministerstva, ktoré však každoročne mešká. Mnohí odborníci sa obávajú, že ak sa financovanie ambulancií nevyrieši včas, môže to viesť k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Hrozí, že si pacienti budú musieť platiť za vyšetrenia sami. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že riešenie príde čoskoro. Bude to stačiť, alebo sa kríza v zdravotníctve ešte prehĺbi?