Lekári, ktorí nenastúpia do práce, si môžu odsedieť jeden až päť rokov! Podľa Krajčího zvolila vláda TEROR

foto: instagram.com

foto: instagram.com

Vláda v nedeľu schválila nový zákon, ktorý zavádza možnosť vyhlásiť špeciálnu mimoriadnu situáciu až na 60 dní s možnosťou predĺženia. Tento nástroj sa podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška plánuje použiť najmä v regiónoch s vysokým počtom výpovedí lekárov. Zdravotníkom, ktorí odmietnu pracovať, hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok. V prípade, že ich konanie spôsobí ujmu na zdraví alebo smrť, trest sa môže zvýšiť až na päť rokov.

Ďalšou sankciou je pokuta do výšky 1 500 eur pre tých, ktorí sa budú snažiť obchádzať povinnosti predstieraním choroby alebo iným spôsobom. Minister Šaško zdôraznil, že zdravie pacientov je prvoradé. Verí, že legislatíva bude len záložným nástrojom a nedôjde k jej využitiu.

Ostrá kritika lekárov a opozície

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyjadrilo ostrú kritiku voči novému zákonu. „Namiesto riešenia problémov zdravotníctva vláda zavádza nútené práce,“ uvádza LOZ vo svojom stanovisku. Dodáva, že opatrenia nepomôžu pacientom, ale ešte viac prehĺbia krízu.

Podobne reagovala aj opozícia. „Toto je teror voči zdravotníkom,“ tvrdí opozičné hnutie Slovensko. Premiéra Roberta Fica obviňujú z nesplnenia predvolebných sľubov o dialógu a deštrukcie zdravotníctva.

Bývalý minister Marek Krajčí hovorí o deštrkucii zdravotníctva a o odchode kvalitných lekárov do zahraničia. „Dnešným zasadnutím vláda Roberta Fica pokračuje vo svojej politike arogantného uplatňovania moci a rozvratu nášho štátu. Po demontáži spravodlivosti a rozvrate kultúry sa tentokrát chystajú doviesť zdravotníctvo na pokraj kolapsu. Po dnešnom rozhodnutí vlády z nášho zdravotníctva nadobro odíde množstvo kvalitných lekárov, ktorí už dnes chýbajú ako soľ. Vláda volí namiesto rokovaní teror. Namiesto sociálneho dialógu, po ktorom toľko volal Robert Fico, keď bol v opozícii, volia ohrozenie zdravia a životov občanov Slovenska. Toto nemôže skončiť dobre, toto je vláda chaosu a deštrukcie,“ napísal Marek Krajčí.

Širšie súvislosti a možné dôsledky

Situácia v slovenskom zdravotníctve je dlhodobo neudržateľná. Lekári odchádzajú do zahraničia a nemocnice bojujú s nedostatkom personálu. Nový zákon ich má v prípade nesplnenia ich podmienok prinútiť naďalej pracovať na Slovensku, no môže trend odchodu lekárov ešte viac zhoršiť, keďže mnohí zdravotníci už teraz zvažujú opustenie krajiny.

Na druhej strane vláda tvrdí, že opatrenia sú nevyhnutné pre zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Konflikt medzi vládou a zdravotníkmi však zostáva nevyriešený. Ako sa napätie medzi týmito stranami vyvinie, zostáva otázkou.