Európa sčítava bojaschopných ľudí, kupuje jódové tabletky a konzervy. Štáty sa chystajú na vojnu
Podobne reaguje aj Poľsko, ktoré plánuje rozšíriť výrobu munície a investovať tri miliardy zlotých do výstavby novej továrne. Poľská vláda zároveň oznámila rozsiahlu mobilizáciu. Do roku 2025 má byť preverená vojenská spôsobilosť až 230-tisíc osôb, vrátane žien narodených po roku 1998. Táto kvalifikácia bude povinná, aj keď samotná služba zostáva dobrovoľná.
Škandinávsky model pripravenosti na krízové situácie
V severských krajinách, ako sú Švédsko a Nórsko, sa pripravujú obyvateľstvo na možnú vojnu prostredníctvom informačných brožúr. Domácnosti sú vyzývané, aby si zaobstarali zásoby trvanlivých potravín, batérií a jódových tabliet pre prípad jadrovej hrozby. Tento systém zohľadňuje dlhoročné skúsenosti severských štátov s krízovým plánovaním.
Eskaláciu napätia posilnilo aj rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena povoliť Ukrajine použiť rakety ATACMS. Ukrajinská armáda následne zasiahla ciele na ruskom území, čo vyvolalo ostrú reakciu Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal novú vojenskú doktrínu, ktorá rozširuje podmienky na použitie jadrových zbraní.
Súčasné kroky ukazujú, ako rýchlo sa geopolitická situácia môže meniť. Sú pripravené európske krajiny na možný konflikt?
Prečítajte si tiež: Tragédia na priechode v Topoľčanoch. Šofér zrazil matku s 3-ročným dieťaťom