Danko chce “neposlušným“ poslancom odobrať mandát. Nechce, aby sa podobné spory, aký má s Huliakom, opakovali

foto: facebook.com/ koláž: infozona.sk

foto: facebook.com/ koláž: infozona.sk

Zavedenie imperatívneho mandátu, ktorý by viazal poslancov k rozhodnutiam ich strany, považuje za kľúčové. Tento systém by zamedzil odchodom poslancov z klubov a zabezpečil by stabilitu politických strán v parlamente. Danko zároveň kritizoval rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého mandát patrí poslancovi, a nie strane. „Toto rozhodnutie je nezmysel a treba o ňom opäť diskutovať,“ dodal.

Čo by priniesol imperatívny mandát?

Podľa Andreja Danka by zavedenie imperatívneho mandátu výrazne posilnilo postavenie politických strán. Súčasné pravidlá totiž umožňujú poslancom, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke strany, konať nezávisle a opustiť poslanecký klub. Táto prax bola problémom aj v prípade SNS, ktorá po odchode Rudolfa Huliaka, Pavla Ľuptáka a Ivana Ševčíka stratila svoj klub.

Danko upozorňuje, že strata poslaneckého klubu znamená oslabenie právomocí strany v parlamente. Kluby totiž môžu navrhovať zmeny v programe schôdze a koordinovať hlasovania. Situácia SNS sa vyriešila len vďaka pomoci strany Smer-SSD, ktorá poskytla jedného zo svojich poslancov.

Presadenie Dankovho návrhu by si však vyžadovalo zmenu ústavy a podporu vládnej koalície. Ak by k tomu došlo, vzťahy medzi stranami a poslancami by sa zásadne zmenili. Je však otázne, či takáto legislatíva nájde dostatočnú podporu.

Prečítajte si tiež: KDH kritizuje situáciu v polícii, požaduje okamžité opatrenia a vyvodenie zodpovednosti po smrti zadržaného (video)