in

Slováci sú v pravidelnom cvičení či športovaní oproti priemeru Únie horší, no vyvažujú to inou fyzickou aktivitou

25.9.2022 (Webnoviny.sk) – Pravidelne cvičí alebo športuje 29 percent Slovákov, v krajinách Európskej únie je to 32 percent. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometra venovaného športu a fyzickej aktivite, ktoré tento týždeň zverejnila Európska komisia (EK).

Inej fyzickej aktivite, ako je napríklad presun na bicykli, tanec či práca v záhrade, sa venuje 21 percent Slovákov, pričom priemer EÚ je 14 percent.

Hlavnou motiváciou je zdravie

Pre presnú polovicu obyvateľov Slovenska je hlavnou motiváciou športovať zlepšenie zdravia, v EÚ je to porovnateľné (54 percent).

Spolu 43 percent Slovákov necvičí vôbec, v EÚ to je 45 percent. Počas pandémie COVID-19 polovica Európanov zredukovala fyzickú aktivitu na polovicu alebo s ňou úplne prestala.

Prieskum zároveň ukázal, že s pribúdajúcim vekom sa pravidelnosť pri cvičení či športovaní znižuje. Hlavnou prekážkou aktívneho života je podľa respondentov nedostatok času, nedostatočná motivácia alebo nezáujem o šport.

Spolu 47 percent Slovákov identifikovalo ako hlavnú prekážku pravidelného športovania nedostatok času, v európskych krajinách to platilo pre 41 percent opýtaných.

Väčšinu tvoria muži

Podľa nových trendov, ktoré môžu byť silnejšie v dôsledku pandémie, dáva približne jedna tretina prednosť športovaniu doma.

Čo sa týka pravidelnosti, 38 percent Európanov športuje alebo cvičí aspoň raz za týždeň a 17 percent cvičí menej ako raz za týždeň.

Ako informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku, výsledky Eurobarometra sú jasným dôkazom toho, aké dôležité sú snahy EK o zlepšenie rodovej rovnosti v športe, keďže väčšina tých, ktorí pravidelne cvičia, sú muži.

Spustili už niekoľko iniciatív

Posledné prieskumy Eurobarometra o športe sa uskutočnili v rokoch 2013 a 2017. Najnovší piaty Eurobarometer vychádza z odpovedí na približne 20 otázok od 26 580 Európanov zo všetkých 27 členských štátov.

Výsledky budú podkladom pre opatrenia Komisie na podporu športu, zdraviu prospešných pohybových aktivít a zdravého životného štýlu v celej Európe.

„Spustili sme už niekoľko hodnotných iniciatív, aby sme povzbudili ľudí k aktívnejšiemu životu. Jednou z nich je Európsky týždeň športu, ktorý sa začne koncom tohto týždňa podujatiami organizovanými v každom kúte Európy,“ uviedla komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová.

Viac k témam: Eurobarometer, fyzická aktivita, Športovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci sú v pravidelnom cvičení či športovaní oproti priemeru Únie horší, no vyvažujú to inou fyzickou aktivitou © SITA Všetky práva vyhradené.

V predposledný septembrový deň má pokračovať súd v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzovej

Vládne strany slávili úspech v Prahe a Brne, opozičné hnutie ANO vyhralo komunálne voľby v Ostrave