Messi získal ôsmu Zlatú loptu, v ženskej kategórii vyhrala stredopoliarka FC Barcelona Bonmatíová (video+foto)

Zlatá lopta je prestížne individuálne ocenenia pre najlepšieho svetového futbalistu.

31.10.2023 (SITA.sk) – Lionel Messi získal v pondelok rekordný ôsmykrát prestížne individuálne ocenenie Zlatá lopta pre najlepšieho svetového futbalistu po tom, čo naplnil svoju životnú ambíciu, keď koncom vlaňajška priviedol Argentínu k titulu svetového šampióna na „mundiale“ v Katare.

Prestížne ocenenie

Druhý skončil Nór Erling Haaland z Manchestru City a tretí Francúz Kylian Mbappé z Paríža Saint-Germain. Messi získal predtým Zlatú loptu v rokoch 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 a 2021. Messi na slávnosti v Paríži poďakoval trénerovi argentínskej reprezentácie Lionelovi Scalonimu, spoluhráčom z národného mužstva i realizačnému tímu za to, že vďaka nim mohol získať zlato na majstrovstvách sveta.

„Dnešný večer si užívam. Táto radosť ma nikdy neopustí a dúfam, že si ju budem môcť užívať ešte mnoho rokov. Trofej pre majstrov sveta bol titul, ktorý nám chýbal. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí pomohli vytvoriť z argentínskeho tímu mužstvo majstrov sveta,“ vyhlásil 36-ročný Messi, ktorý na klubovej úrovni pôsobí v Interi Miami zo zámorskej Major League Soccer.

Zlatá lopta v ženskej kategórii

Zlatú loptu v ženskej kategórii získala španielska stredopoliarka FC Barcelona Aitana Bonmatíová. Dvadsaťpäťročná hráčka patrila medzi kľúčové postavy španielskeho národného družstva na ceste za titulom majsteriek sveta na tohtoročnom šampionáte v Austrálii a na Novom Zélande.

„Toto je pre mňa sen. Mám po svojom boku skutočne dobré hráčky. Dúfam, že ešte zažijeme veľa úspechov,“ povedala rodáčka z Katalánska.

Ďalšie ocenenia

V ďalších oceneniach zvolili Angličana Judea Bellinghama z Realu Madrid za najlepšieho futbalistu do 21 rokov, zatiaľ čo Haaland získal cenu Gerda Müllera pre najlepšieho útočníka tohto roka. Cenu Leva Jašina pre najlepšieho brankára dostal Messiho spoluhráč z národného tímu „albicelestesEmiliano Martínez z anglickej Aston Villy.

Okrem ocenenia sa však Martínez počas galavečera dočkal aj piskotu zo strany prítomných fanúšikov za neslušné gestá a oslavy po finálovom zápase MS v Katare. Socratesovu cenu pomenovanú po zosnulom brazílskom stredopoliarovi Socratesovi, ktorú každoročne udeľujú za prínos v oblasti humanitárnej práce, získal brazílsky Vinícius Júnior.

Krídelník Realu Madrid ju dostal za založenie nadácie pre znevýhodnené deti. Vinícius Júnior, ktorý sa často stáva terčom rasistického správania v španielskej La Lige, sa zároveň zaviazal pokračovať v boji proti rasizmu.

Viac k témam: La Liga 2023/2024, majstrovstvá sveta v Katare, MLS Major League Soccer, Ocenenie, Zlatá lopta
Zdroj: SITA.sk – Messi získal ôsmu Zlatú loptu, v ženskej kategórii vyhrala stredopoliarka FC Barcelona Bonmatíová (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.