Násilie medzi deťmi? V areáli základnej školy našli zbitého žiaka! Samospráva ubezpečuje, že vinník bude potrestaný

foto: infozona.sk

foto: infozona.sk

Mestská časť Petržalka, ktorá je zriaďovateľom školy, potvrdila, že rodičia oboch detí boli okamžite informovaní a vedenie školy ponúklo plnú súčinnosť pri vyšetrovaní. „Ak bude potrebné, poskytneme všetky dostupné kamerové záznamy,“ uviedla mestská časť vo svojom vyhlásení. Rodičia ostatných detí sú však aj napriek týmto uisteniam znepokojení a vyzývajú na zvýšenú ostražitosť.

K prípadu sa vyjadrila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, Silvia Šimková, ktorá potvrdila, že dňa 18. septembra 2024 bolo prijaté trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví. Polícia momentálne pokračuje v objasňovaní okolností tohto nepríjemného incidentu.

Násilie medzi žiakmi na Slovensku: Stále aktuálny problém

Podobné incidenty, ktoré sa týkajú šikany a násilia medzi žiakmi, nie sú na Slovensku zriedkavé. Podľa štatistík OECD z roku 2022 až 20 % slovenských detí priznalo, že sa stali obeťami šikany aspoň raz za posledný mesiac. Ministerstvo školstva SR už v minulosti zdôraznilo potrebu zlepšenia preventívnych opatrení na školách. Tieto opatrenia by mali zahŕňať programy, ktoré učia žiakov, ako riešiť konflikty bez použitia násilia.

Mestská časť Petržalka vo svojom vyhlásení uviedla, že incident na ZŠ Pankúchova považuje za závažný, no zároveň zdôraznila, že na paniku nie je dôvod. „Vinník bude potrestaný v súlade so zákonom a škola bude naďalej spolupracovať s políciou, aby sa zabezpečilo úplné objasnenie prípadu,“ uviedla samospráva.

foto: Policia SR

Aj napriek uisteniam však rodičia prejavujú obavy o bezpečnosť svojich detí v školských zariadeniach. Rôzne iniciatívy sa preto zameriavajú na zvýšenie bezpečnosti v školách, vrátane monitorovania kamerovými systémami a posilnenia komunikácie medzi rodičmi, učiteľmi a žiakmi.

Pomoc pre obete šikany

Násilné incidenty v školskom prostredí majú často negatívny vplyv na psychický stav detí, ktoré sú obeťami šikany. Preto je nevyhnutné, aby školy aj rodičia vytvorili priestor na otvorenú komunikáciu a poskytli deťom potrebnú podporu. V prípade potreby môžu rodičia a žiaci využiť aj služby portálu IPčko.sk, kde odborníci ponúkajú nonstop pomoc prostredníctvom chatu či e-mailu.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.