Matúš Šutaj Eštok ukázal plný sklad exspirovaných testov! Škody počíta v miliónoch

foto: facebook.com

foto: facebook.com

Exspirované testy: Plytvanie miliónmi

V sklade v Žarnovici sa nachádza 2 milióny nepoužitých testov a 4 milióny testovacích paličiek, ktoré už nemožno použiť. Tieto testy, zakúpené počas pandémie, sú teraz zbytočným odpadom. V súlade so zákonom ich čaká likvidácia v spaľovni. Tento proces zabezpečí súkromná spoločnosť, pričom štát za likvidáciu zaplatí približne 20-tisíc eur.

Ministerstvo vnútra zhromažďovalo exspirované testy takmer rok. Tie pochádzali z okresných úradov po celom Slovensku. Náklady na ich obstaranie sú ohromujúce – z celkovej sumy 350 miliónov eur, ktorú vláda vtedy investovala do plošného testovania, predstavujú testy určené na likvidáciu hodnotu 10 miliónov eur.

Minister Matúš Šutaj Eštok na situáciu reagoval s rozhorčením. „Týchto 10 miliónov eur bolo doslova vyhodených hore komínom,“ povedal priamo pred skladom v Žarnovici. Podľa neho mohli byť tieto peniaze využité oveľa lepšie, napríklad na podporu zdravotníctva alebo školstva.

Pandemické rozhodnutia pod drobnohľadom

Bývalý premiér Igor Matovič obhajoval plošné testovanie už v roku 2021, keď tvrdil, že opatrenie malo pozitívny efekt. „Plošné testovanie vtedy na mesiac zastavilo prísun nových pacientov do nemocníc a výrazne na mesiac znížilo počet nových prípadov,“ uviedol Matovič na sociálnych sieťach. Niektorí odborníci však spochybnili tento efekt a tvrdili, že k zníženiu šírenia vírusu prispel skôr lockdown než samotné testovanie.

Nákupy testov a ďalších pandemických potrieb teraz preveruje špeciálny covid tím polície, ktorý bol zriadený v októbri. Tento tím analyzuje aj financovanie vakcín, ochranných pomôcok a prevádzky Mobilných odberových miest (MOM). Minister vnútra upozornil na možné nezrovnalosti v zmluvách na prevádzku MOM, pričom niektoré mohli byť uzatvorené so subjektmi bez potrebných skúseností.

image 58
foto: facebook.com

Splnomocnenec vlády Peter Kotlár situáciu označil za „memento temného obdobia“. „Tento pomník v podobe škatúľ pripomína čas, keď sa politické rozhodnutia riadili facebookovými statusmi, čo prinieslo viac ako dvadsaťtisíc zbytočných obetí,“ povedal Kotlár.

Polícia sľubuje prvé výsledky vyšetrovania už čoskoro, otázky však zostávajú otvorené. Odpoveď na to, kto nesie zodpovednosť za takéto rozhodnutia, je zatiaľ nejasná.