Maďarsko treba potrestať, ozýva sa z Nemecka. Aké na to majú dôvody a čo tým myslia?
foto: youtube.com
Nemecká vláda chce prísnejší prístup k štátom, ktoré nerešpektujú pravidlá EÚ
Nemecká vláda, ktorá sa v súčasnosti formuje pod vedením konzervatívneho politika Friedricha Merza, uvažuje o razantnejšom postoji v rámci Európskej únie. Podľa viacerých maďarských médií, ktoré sa odvolávajú na týždenník Politico, plánuje nová nemecká koalícia presadiť tvrdšie opatrenia voči štátom, ktoré sa odkláňajú od princípov právneho štátu.
Očakáva sa, že medzi hlavné návrhy bude patriť pozastavenie eurofondov či obmedzenie hlasovacích práv v rámci EÚ pre krajiny, ktoré porušujú demokratické hodnoty. Hoci návrh koaličnej dohody zatiaľ nemenoval žiadnu konkrétnu krajinu, jeho obsah jednoznačne smeruje k Maďarsku.
„Aj keď návrh dohody medzi koaličnými stranami výslovne nespomína žiadnu konkrétnu krajinu, jeho obsah jasne naráža na Maďarsko a štýl vládnutia premiéra Viktora Orbána.“
Maďarsko je totiž dlhodobo kritizované zo strany viacerých európskych lídrov. Kritika sa týka najmä zasahovania do právomocí médií, súdnictva a obmedzovania činnosti mimovládnych organizácií.
Nemecká vláda mieri aj na Maďarsko a Poľsko
Nemecká vláda plánuje podľa analytikov zmeniť postoj Berlína, ktorý bol v minulosti v tejto otázke zdržanlivý. Predchádzajúca kancelárka Angela Merkelová uprednostňovala dialóg pred sankciami. Nová koalícia sa však chce sústrediť na posilnenie vplyvu Bruselu voči štátom, ktoré sa odkláňajú od spoločných zásad.
„Podľa analytikov by mohla táto iniciatíva Berlína priniesť vlnu napätia vo vzťahoch medzi Nemeckom a krajinami ako Maďarsko či Poľsko, ktoré už v minulosti čelili podobným výčitkám zo strany Bruselu.“
V súčasnosti ešte pokračujú rokovania o konečnom znení koaličnej dohody. Téma posilnenia právomocí EÚ je však jednou z priorít, ktorú podporujú viaceré strany – od konzervatívcov až po sociálnych demokratov.
Popri tejto téme sa dohodujú aj ďalšie oblasti, ako napríklad migrácia, klimatická politika či reforma sociálneho systému. Jedným z cieľov je aj postupné odstavenie uhlia ako zdroja energie.
Budúci vývoj bude závisieť od finálnej podoby dohody a miery konsenzu medzi členmi koalície. Ak sa opatrenia voči Maďarsku skutočne zavedú, môže to zásadne ovplyvniť dynamiku v rámci EÚ. Otázne však zostáva, ako na tieto snahy zareagujú samotní predstavitelia v Budapešti.