Hrôzostrašné správanie v zariadení pre seniorov na Slovensku. Žena mala byť pripútaná. Zomrela na preležaniny
Tragédia v domove Arcus odhalila šokujúce nedostatky
Zariadenie pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach bolo pre Martina a jeho mamu spočiatku dočasným riešením. Martin dúfal, že Márii bude poskytnutá odborná pomoc a rehabilitácia. Realita však bola odlišná. Už po dvoch dňoch od príchodu našiel Martin svoju mamu pripútanú ku kreslu a pod vplyvom sedatív. „Povedali mi, že je to pre jej bezpečnosť, aby nespadla,“ uviedol Martin. Od aktívnej seniorky sa za pár týždňov stala ležiaca pacientka.
Prístup personálu bol často neprofesionálny. „Niektorí ošetrovatelia boli empatickí, ale zažil som aj aroganciu a krik,“ dodáva Martin. Liek, ktorý mala Mária užiť ráno, zostával na stolíku ešte popoludní. V júli sa situácia vyhrotila, keď Martin našiel svoju mamu v bezvedomí. Záchranka diagnostikovala dehydratáciu a predávkovanie psychofarmatikami.
„Keby som bol na dovolenke, mama by zomrela,“ tvrdí Martin. Zariadenie situáciu bagatelizovalo, no o pár mesiacov prišiel najväčší šok. Mária zomrela na sepsu z preležanín, ktorým sa dalo predísť pravidelnou starostlivosťou.
Kraj a zariadenie bagatelizujú problémy
Martin po smrti svojej mamy podal podnet na inšpekciu ministerstva práce. Tá odhalila závažné pochybenia. „Telesné obmedzenia môžu byť použité len výnimočne a na nevyhnutný čas. Arcus ich používal paušálne,“ uvádza správa inšpekcie. Okrem toho zamestnanci nezabezpečovali odbornú starostlivosť a porušovali pravidlá pri podávaní liekov či používaní fixačných pásov.
Hovorkyňa kraja Katarína Strojná však nedostatky nepovažuje za vážne. „Ide o bežné, prevažne administratívne chyby,“ vyjadrila sa. Podobný postoj zaujal aj riaditeľ Arcusu Vojtech Hintoš, ktorý tvrdí, že prijali opatrenia na nápravu.
Martinov príbeh je mrazivým pripomenutím, že kvalita starostlivosti o seniorov na Slovensku nie je vždy na požadovanej úrovni.
Čo sa musí zmeniť, aby sa podobným tragédiám dalo predísť?