Poľsko si pripomína 10. výročie tragédie, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski

0 23

10.4.2020 (Webnoviny.sk) – Poľsko si v piatok pripomína desiate výročie havárie vládneho špeciálu pri ruskom Smolensku, pri ktorej zomrel prezident Lech Kaczynski a 95 ďalších osôb. Poľská vláda pri tejto príležitosti vyzvala Rusko, aby vrátilo vrak lietadla.

Rusku poslali nótu

Poľské ministerstvo zahraničia poslalo ruskému veľvyslanectvu diplomatickú nótu, v ktorej žiada Moskvu, aby Varšave “okamžite vydala poľský majetok”.

Ostatní čítajú

Poľsko adresovalo podobné výzvy Rusku až aj v minulosti, Moskva však odpovedala, že si necháva vrak Tupoleva z dôvodu pokračujúceho vyšetrovania.

Úctu obetiam pri pamätníku vo Varšave vzdal v piatok presne v čase pádu lietadla o 08:41 exprezidentov brat a dvojča Jaroslaw Kaczynski, premiér Mateusz Morawiecki a mnohí ďalší vysokí štátni a stranícki predstavitelia.

Hustá hmla pri letisku

Poľská delegácia smerovala na spomienkové podujatie v ruskej Katyni pri príležitosti 70. výročia masakry 22-tisíc poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie sovietskou tajnou službou NKVD.

Vládne lietadlo sa zrútilo v hustej hmle pri smolenskom letisku.

Nešťastie 10. apríla 2010 neprežil nikto z cestujúcich, medzi nimi vtedajší prezident Lech Kaczynski, prvá dáma a mnohí politickí a vojenskí predstavitelia krajiny.

Viac k témam: pád lietadla, Smolensk
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko si pripomína 10. výročie tragédie, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski © SITA Všetky práva vyhradené.

ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

Táto webová stránka používa cookies, aby zlepšila vaše používanie. Predpokladáme, že s tým súhlasíte, ale ak si budete priať môžete sa odhlásiť. Povoliť Prečítať viac