Zmiernenie koronakrízy stálo Rakúsko už takmer 50 miliárd eur, najviac peňazí išlo na kurzarbeit

1.2.2021 (Webnoviny.sk) – Núdzové opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy stáli Rakúsko doteraz takmer 50 miliárd eur. Ďalších 11 miliárd smerovalo do dlhodobejších ekonomických stimulov. Najväčšiu položku predstavoval takzvaný kurzarbeit, teda príspevky ku mzdám zamestnancov so skrátenými úväzkami v celkovej sume 13,5 miliardy eur.

Nasledujú dotácie fixných nákladov firiem vo výške 12 miliárd eur. Garancie úverov a záväzkov stáli verejné financie 8 miliárd eur. Tri miliardy získali samosprávy a ďalšie dve vyplácali z fondu na pomoc v mimoriadnych situáciách. Vyplýva to z prepočtov, ktoré zverejnil v pondelok ekonomický inštitút WIFO.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podporu z prvého balíka pomoci v hodnote štyri miliardy eur začali vyplácať 15. marca, teda v deň, keď v Rakúsku vstúpil do platnosti prvý lockdown. Opatrenia a rámce pre ich uplatňovanie sa postupne rozširovali. V peňažnom vyjadrení ich hodnota vzrástla na 49,6 miliardy eur, čo predstavuje 12,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) za uplynulý rok.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, kurzarbeit
Zdroj: Webnoviny.sk – Zmiernenie koronakrízy stálo Rakúsko už takmer 50 miliárd eur, najviac peňazí išlo na kurzarbeit © SITA Všetky práva vyhradené.

Ústavný súd odmietol Majského sťažnosť v súvislosti s kauzou nebankoviek

Rakúska vláda rokuje o uvoľňovaní opatrení, deti by sa vrátili do škôl a otvorili by aj obchody