Začal sa proces výberu nového generálneho tajomníka OSN, Guterres sa bude opäť uchádzať o funkciu

6.2.2021 (Webnoviny.sk) – Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok odštartovala proces výberu svojho nového generálneho tajomníka. Všetkých 193 členských krajín požiadala, aby navrhli svojho kandidáta na tento post.

Proces oficiálne spustili virtuálnym podpisom listu predseda Valného zhromaždenia OSN Volkan Bozkir a britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodward.

Žena ešte v čele nebola

Súčasný generálny tajomník OSN António Guterres, ktorého funkčné obdobie vyprší 31. decembra, minulý mesiac vyhlásil, že sa bude uchádzať o druhé päťročné obdobie. Podporil ho už napríklad britský premiér Boris Johnson.

Honduraská veľvyslankyňa pri OSN Mary Elizabeth Flores Flake poslala členom OSN list, v ktorom ich upozornila na to, že organizáciu zatiaľ nikdy neviedla žena. Zároveň ich požiadala, aby predstavili svoje kandidátky.

Otvorenejší proces

Uznesenie Valného zhromaždenia z roku 2015 zmenilo dovtedy z veľkej časti tajný výber generálneho tajomníka na otvorenejší a transparentnejší proces.

Členským krajinám umožnilo po prvý raz vidieť základné informácie o všetkých kandidátoch a stretnutie s nimi na zasadnutiach.

V roku 2016 kandidovalo sedem žien a šesť mužov. Zvolenie Guterresa znepokojilo ženy, ktoré chceli prelomiť “mužské vedenie organizácie” a tiež východnú Európu, ktorá nikdy nemala na poste človeka z tohto regiónu.

Viac k témam: generálny tajomník
Zdroj: Webnoviny.sk – Začal sa proces výberu nového generálneho tajomníka OSN, Guterres sa bude opäť uchádzať o funkciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Slovenskí tenisti už poznajú súperov na Australian Open, Kužmová si v 1. kole zahrá proti Sobolenkovej

Ramsayho tím začne MS v hokeji 2021 zápasom proti Bielorusku, skupinu ukončí duelom s Čechmi