Vodca KĽDR Kim Čong-un pripustil zlyhanie, plány hospodárskeho rozvoja sa nepodarilo naplniť

6.1.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-un pripustil, že jeho plány hospodárskeho rozvoja zlyhali. Na úvod mimoriadneho kongresu, na ktorom plánuje stanoviť rozvojové ciele KĽDR na ďalších päť rokov, vyhlásil, že “takmer všetky sektory nedosiahli stanovené ciele“.

Najťažšia výzva od prevzatia moci

Čoskoro 37-ročný Kim (nar. 8. januára 1984), ktorý na konci roku 2011 nastúpil do funkcie po svojom otcovi, momentálne čelí najťažšej výzve od prevzatia moci. Pred niekoľkými týždňami vyzval na posilnenie súdržnosti s cieľom prekonať početné krízy spôsobené pandémiou či sériou prírodných katastrof v priebehu letných mesiacov.

Naďalej navyše pretrvávajú sankcie uvalené Spojenými štátmi americkými, ktoré novozvolený prezident USA Joe Biden pravdepodobne zachová a nestretne sa s Kimom, kým KĽDR nepodnikne významné kroky k denuklearizácii.

Krajina čelí ťažkostiam

Nateraz posledný kongres vládnucej strany sa konal v roku 2016. Bol prvým takýmto stretnutím po 36 rokoch a trval vtedy štyri dni. Kim Čong-un na aktuálnom kongrese poznamenal, že krajina čelí “najhorším” a “bezprecedentným” ťažkostiam.

Už vlani v auguste Kim priznal pochybenia v politike KĽDR a ekonomické nedostatky. Tie podľa neho spôsobili “neočakávané a nevyhnutné zásahy z rôznych oblastí a situácia v regióne blízko Kórejského polostrova“. Minulý rok tiež uviedol, že KĽDR chýbajú moderné zdravotnícke zariadenia a krajina nemá dostatočné prostriedky na ochranu pred prírodnými katastrofami. Podľa odhadov sa severokórejský HDP v roku 2020 znížil o 9,3 %.

Zdroj: Webnoviny.sk – Vodca KĽDR Kim Čong-un pripustil zlyhanie, plány hospodárskeho rozvoja sa nepodarilo naplniť © SITA Všetky práva vyhradené.

Remišová kritizuje Pellegriniho trestné oznámenie, starý aj nový Smer zneužíva políciu na politiku

Štefan Svitko si na Dakare polepšil, v najdlhšej etape skončil deviaty