V Bratislave budú vianočné stromčeky zbierať podľa harmonogramu, mesto ich skompostuje

4.1.2021 (Webnoviny.sk) – Hlavné mesto zaviedlo na zber použitých vianočných stromčekov harmonogram aj špeciálne drevené ohrádky. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

“V snahe o zlepšenie komfortu obyvateľov pri odvoze vianočných stromčekov, zavádzame pre rok 2021 po sviatku Troch kráľov systematický zber stromčekov, v rámci ktorého sa budú z jednotlivých mestských častí odvážať stromčeky pravidelne v určené dni,” uviedla hovorkyňa a dodala, že mesto uskutoční aj pilotný zber vianočných stromčekov z drevených ohrádok. “Vyzbierané vianočné stromčeky materiálovo zhodnotíme v kompostárni,” doplnila.

Každý deň iná štvrť

“Obyvatelia bytoviek budú môcť stromčeky ukladať na obvyklé odvozné miesto zmesového odpadu, obyvatelia rodinných domov ich zas budú môcť ukladať na zberné hniezda triedeného zberu,” vysvetlila hovorkyňa a dodala, že všetci obyvatelia môžu zároveň kedykoľvek využiť zberný dvor OLO.

Magistrát bude odvážať vianočné stromčeky počas obdobia od 7. januára do 12. februára. V pondelky bude vykonávať odvoz z mestskej časti Staré Mesto, každý utorok z Ružinova, Podunajských Biskupíc a Vrakune, v stredu z Nového Mesta, Rače a Vajnor, vo štvrtok z mestských častí Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica a v piatok z Petržalky, Jaroviec, Rusoviec a Čunova.

Nový systém zberu z ohrádok

Tento rok sa tiež uskutoční nový systém zberu vianočných stromčekov z 51 drevených ohrádok v mestskej časti Lamač a spolu 39 drevených ohrádok v ostatných mestských častiach.

“Na zavedení pilotného projektu sa podieľal poslanec Lamača Igor Polakovič, ktorý spolupracoval aj na vytvorení podrobnejšej mapy umiestnenia ohrádok. Harmonogram zberu vianočných stromčekov z ohrádok bude rovnaký ako z ostatných obvyklých odvozných miest zmesového odpadu a zberných hniezd,” doplnila hovorkyňa. Po 12. februári sa budú ojedinele nachádzajúce stromčeky energeticky zhodnocovať spolu so zmesovým odpadom.

Viac k témam: vianočný stromček, zber odpadu
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave budú vianočné stromčeky zbierať podľa harmonogramu, mesto ich skompostuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Z dezinformáciami o koronavíruse sa roztrhlo vrece, slovenskí konšpirátori sa inšpirujú zahraničím

Nitra sa pripravuje na celoplošné testovanie, lockdown a opatrenia v meste a okolí sa zrejme sprísnia