Ústavnoprávny výbor musel vypočúvanie kandidátov na post šéfa protikorupčného úradu prerušiť

3.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR (NR SR) dnes vypočul len jednu kandidátku na post šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, a to právničku Zuzanu Dlugošovú.

Po približne dvoch hodinách museli totiž vypočúvanie prerušiť z dôvodu rokovania pléna NR SR. Protikandidát Dlugošovej, Martin Rajniak, tak zatiaľ na rad neprišiel. Termín pokračovania zatiaľ členovia výboru neavizovali.

Dlugošová nezískala dostatok hlasov

Oboch kandidátov ešte v roku 2019 odobrila výberová komisia, na čele ktorej stál vtedajší generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády SR Peter Kovařík.

Právnička Dlugošová uspela už v prvom výberovom konaní spolu s úradníčkou Monikou Filipovou a ako kandidátky ich potvrdila aj vláda. Ani jedna však v roku 2019 nezískala potrebný počet hlasov poslancov parlamentu, a preto sa výberové konanie vyhlásilo nanovo.

Oznamovateľov korupcie by nemali trestať

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť v roku 2019, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave.

Na čele úradu má byť predseda, ktorého volí a odvoláva Národná rada SR spomedzi kandidátov navrhnutých vládou. Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní zo strany svojich nadriadených napríklad prepustením zo zamestnania.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavnoprávny výbor musel vypočúvanie kandidátov na post šéfa protikorupčného úradu prerušiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Koronavírusu podľahol ďalší prokurátor, Žilinka vyjadril úprimnú sústrasť rodine

Karanténa pre infikovaných koronavírusom sa predĺži, dôvodom sú nové mutácie