Tisíce ľudí šíria HOAX, že za zemetrasením na Slovensku sú Američania! Čomu všetkému sú ľudia ochotní uveriť?

Pri každej mimoriadnej udalosti sa vo verejnom priestore šíria konšpiračné teórie. Pandémia, vojna na Ukrajine, očkovanie a po včerajšku aj zemetrasenie sú pre hoaxérov žatvou. Jeden z hoaxov musela vyvrátiť aj polícia SR na svojej facebookovej stránke.

Podľa niektorých “expertov na seizmológiu” vyvolali zemetrasenie na východe Slovenska Američania.

V priebehu včerajšieho a dnešného sme zaznamenali snahy niektorých účtov na sociálnych sieťach zvaliť zemetrasenie na východe Slovenska na USA. Ako inak, hoaxeri opäť prstom ukázali na HAARP, ktorý obviňovali aj za zemetrasenie v Turecku,”píšu na facebookovej stránke administrátori stránky Polícia SR.

Konkrétne má ísť o systém HAARP, pomocou ktorého majú Američania cielene vyvolávať prírodné katastrofy po celej Zemi.

Polícia tvrdí, že výskumný projekt HAARP naozaj existuje, ide o skratku z “High Frequency Active Auroral Research Program”. Jeho úlohou je ale skúmať vplyv výkyvov slnečného žiarenia na ionosféru, čiže hrubú vrstvu riedkeho (a ionizovaného) vzduchu vo vrchnej časti atmosféry.
Polícia ďalej dodáva, že HAARP skutočne  zohrieva atmosféru, no so zemetraseniami to naozaj nemôže mať nič spoločné.

HAARP totiž zohrieva len oblasť o rozmere pár kilometrov a aj to iba nad Aljaškou a týka sa to len ionosféry, teda časti atmosféry kde prevažujú nabité častice. Ide však o veľmi malú energiu. A čo je najdôležitejšie, výkon projektu HAARP, ktorý je asi 3 mikrowatty na cm štvorcový, čo je 10 000-krát menej ako výkon slnečného žiarenia.

Pre porovnanie. Energia jedného blesku je asi 5 miliárd joulov, čiže ekvivalent asi 150 barelov benzínu. Počas búrky ich pokojne udrú stovky až tisíce.
Pri daždi a vetre sa energia bežne počíta v desiatkach až stovkách petajoulov (16-17-ciferné číslo). Energia vetra pri hurikáne prekonáva maximálny (a krátkodobý) výkon HAARPU miliónnásobne.

“Celková energetická spotreba USA za rok, vyjadrené v jouloch, je asi 20-ciferné číslo. Ak by Američania chceli (a dokázali) vyrobiť aspoň krátky a malý hurikánik, potrebovali by vyčerpať výkon celej krajiny. Poriadny hurikán má 200-násobne väčší výkon, než produkcia elektriny na celej planéte.”, konštatuje polícia SR pri vyvrátení hoaxu.

HAARP vysiela do iónosféry iba smiešne množstvo energie, preto je účinok HAARP-u vzhľadom na obrovskú rozlohu ionosféry zanedbateľný a vôbec nemôže spustiť ani zemetrasenie a ani žiaden iný prírodný živel.