Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN

26.1.2021 (Webnoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval globálnych lídrov, že svet pre pandémiu koronavírusu čelí nielen mimoriadnej situácii a najhoršej hospodárskej kríze za takmer storočie, ale tiež „existenčným hrozbám“ pre podnebie a biodiverzitu.

Na virtuálnom Svetovom ekonomickom fóre vyhlásil, že ľudstvo nechce opäť zažiť „tragédiu a krízu“, ktorú priniesol rok 2020. Poukázal na mnoho nestabilných situácií v dnešnom svete, vrátane nedostatku konsenzu pri využívaní kyberpriestoru a rastúcich rizík šírenia jadrových a chemických látok.

Zaočkovanie vlastných občanov nepomôže

„V roku 2021 sa musíme zaoberať týmito nestabilnými situáciami a ukázať svetu cestu,“ uviedol Guterres. Bohatým štátom odkázal, že keď si myslia, že budú v bezpečí, ak sa budú snažiť zaočkovať hlavne vlastnú populáciu a zanedbávať rozvojový svet, tak sa veľmi mýlia.

Viac o téme: Koronavírus

„Vakcíny musia byť považované za globálne verejné statky,“ zdôraznil a dodal, že očkovacie látky musia byť celosvetovo rozšírené za dostupné ceny.

Rozdeľovaniu treba zabrániť

Šéf OSN tiež poznamenal, že postupné spamätávanie sa z pandémie ochorenia COVID-19 by malo pomôcť ukončiť ľudskú „vojnu proti prírode, zabrániť klimatickým katastrofám a obnoviť našu planétu“.

Dve najsilnejšie ekonomiky, USA a Čína, navyše podľa neho prinášajú riziko rozdelenia sveta na dva tábory. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili takémuto rozdeľovaniu,“ skonštatoval 71-ročný Portugalčan.

Viac k témam: Koronavírus, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

Kolíková Ficove tvrdenia odmieta, súdy nerozhodujú na základe politických objednávok

Estónsko má novú vládu, po prvý raz v histórii stojí na jej čele žena