Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protesty

27.1.2021 (Webnoviny.sk) – Poľský ústavný súd v stredu potvrdil svoje kontroverzné rozhodnutie o sprísnení zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré vlani vyvolalo týždne protestov.

Súd zverejnil odôvodnenie rozhodnutia, čo znamená, že ho možno úradne vytlačiť a okamžite nadobudne účinnosť. Aktivisti za ženské práva avizovali na večer nové protesty.

Podpaľovanie Poľska

Hlavná opozičná strana Občianska platforma krok súdu odsúdila s tým, že je to „provokácia“ vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Vláda sa usiluje zakryť svoju nekompetentnosť (v riešení pandémie koronavírusu) a robí to cynicky,“ napísal predseda strany Borys Budka na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Ďalší opozičný líder Wladyslaw Kosiniak-Kamysz zase na Twitteri vyzval vládu, aby „zachránila ekonomiku, nepodpaľovala Poľsko“.

Aj v prípade vážnej vady

Súd ešte 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade vážnej vady plodu je protiústavné, čo v podstate takmer úplne zakázalo interrupcie. Tribunál tak rozhodol v reakcii na návrh viac ako 100 poslancov z vládnej strany.

Po novom sú interrupcie povolené len v prípade, ak je ohrozené zdravie ženy alebo je tehotenstvo výsledkom trestného činu ako znásilnenie a incest.

Viac k témam: interrupcia, Koronavírus, trestný čin, ústava, znásilnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

Firmu na výrobu vakcíny proti koronavírusu museli evakuovať pre podozrivý balíček

Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného