Rusko vyhostilo troch diplomatov, ktorí podporili opozičného aktivistu Alexeja Navaľného

6.2.2021 (Webnoviny.sk) – Rusko vyhostilo troch diplomatov z Nemecka, Švédska a Poľska, ktorí podporili opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Toho v utorok moskovský súd poslal do väzenia na dva roky a osem mesiacov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že trojica diplomatov sa zúčastnila na nelegálnych demonštráciách, ktoré sa konali 23. januára.

Únia odsúdila krok Moskvy

Ich domovské krajiny odsúdili postup Moskvy. Pridali sa k nim aj Veľká Británia, Francúzsko a Európska únia.

Správa o vyhostení sa dostala na verejnosť niekoľko hodín po tom, ako sa v Moskve stretol šéf európskej diplomacie Josep Borrell s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Na protestoch, ktoré sa uskutočnili 23. a 31. januára po celom Rusku, sa zúčastnili státisíce podporovateľov lídra opozície. Polícia tisíce ľudí zatkla.

Neopodstatnené vyhostenie

Nemecko i Švédsko označili vyhostenie za neopodstatnené a prisľúbili náležitú reakciu, ak Rusko svoje rozhodnutie neprehodnotí.

Poliaci uviedli, že prípad môže viesť k “prehĺbeniu krízy vo vzájomných vzťahoch”. Nemecko aj Poľsko si už predvolali ruských veľvyslancov, aby vyjadrili znepokojenie nad vyhostením.

Josep Borrell v mene EÚ odsúdil ruské rozhodnutie a odmietol obvinenie, že diplomati konali mimo svojich právomocí.

Viac k témam: vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vyhostilo troch diplomatov, ktorí podporili opozičného aktivistu Alexeja Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.

Ramsayho tím začne MS v hokeji 2021 zápasom proti Bielorusku, skupinu ukončí duelom s Čechmi

Peter Sagan a jeho brat Juraj sa nakazili koronavírusom, pozitívny test mal aj Erik Baška