Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného

27.1.2021 (Webnoviny.sk) – Ruská polícia v stredu prehľadala moskovský byt uväzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, dom, kde žije jeho manželka, aj kancelárie jeho protikorupčnej organizácie. Na sociálnych médiách o tom informovali jeho spolupracovníci.

Zatiaľ nie je známe, či niekoho polícia aj zatkla. Šéf spomínanej protikorupčnej organizácie Leonid Volkov uviedol, že prehliadky vykonali pre údajné epidemické a hygienické priestupky.

Prehliadky v čase napätia

Polícia tiež prehľadala byt Navaľného hovorkyne, ktorú tiež minulý týždeň zatkli a poslali do väzby, a aj vyšetrovateľa z Navaľného skupiny, uviedla organizácia.

Prehliadky sa stali v čase zvýšeného napätia pre Navaľného väzbu. Hlasného kritika Kremľa zatkli 17. januára, keď sa vrátil do Ruska z Nemecka, kde sa od leta zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. On otravu pripisuje Kremľu, vláda to popiera.

Demonštrácie za prepustenie

Za prepustenie Navaľného cez víkend demonštrovali po celej krajine tisíce ľudí a zhruba 4 000 polícia údajne aj zadržala. Jeho podporovatelia pritom vyzývajú na ďalšie protesty.

Navaľného zatknutie a tvrdé policajné konanie na protestoch si vyslúžili rozsiahlu kritiku zo Západu a rovnako aj výzvy na jeho prepustenie.

Ruské ministerstvo zahraničia v stredu vo vyhlásení uviedlo, že stanovisko ministrov zahraničia krajín skupiny G7 odsudzujúce jeho zatknutie predstavuje “hrubé zasahovanie” do vnútorných záležitostí Ruska.

Viac k témam: demonštrácie, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruská polícia prehľadávala byt aj kancelárie uväzneného opozičného lídra Navaľného © SITA Všetky práva vyhradené.

Súd v Poľsku potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách, aktivisti avizujú nové protesty

Najvyššiemu súdu môžu ostať sudcovia a nebude ich môcť zaplatiť, myslí si podpredsedníčka Moravčíková